Film z dílny Netflixu se tak trochu veze na vlně úspěchu Bohemian Rhapsody. U kritiky sklidil poměrně velký úspěch, ačkoliv za komerčním úspěchem životopisného dramatu o kapele Freddieho Mercuryho zaostává a kvůli nižšímu rozpočtu se s ním pochopitelně nemůže rovnat.
Bystrý divák si nemůže nevšimnout, že většina filmových scén víceméně převádí knižní text do obrazové podoby. Kniha má ovšem oproti filmu jednu velkou výhodu - díky více než čtyřem stovkám stránek jde mnohem více do hloubky. A to rozhodně ne na úkor zábavy nebo čtivosti.
Příběh je vyprávěn postupně z pohledu každého z členů, a čtenář tak má unikátní možnost nahlédnout na některé skutečnosti z více úhlů pohledu. Každý z muzikantů dostává mnohem větší prostor vyniknout a případně si i získat srdce fanoušků. Ovšem jen pokud je srdce a vkus fanoušků dostatečně zkažený.
Podtitul knihy totiž zní: “Zpověď rockové skupiny s nejhorší pověstí na světě”, a podle obsahu knihy tato pověst bude zřejmě opodstatněná. Život kapely Mötley Crüe totiž nejlépe vystihuje heslo “sex, drugs & rock`n`roll.”
Tyto tři položky se zde opakují tak často, až se z toho jednomu může udělat nevolno. Celou knihou se tak táhnou nekonečné koncertní šňůry, drogové večírky a orgie s groupies, kterých měly kapely v 80. letech na každém koncertě požehnaně. Co jiného by se taky dalo čekat od kapely, která nastartovala zájem publika především svou image kluků převlečených za prostitutky a rvačkami s diváky?
Pokud máte rádi atmosféru 80. let, životopisy rockových hvězd nebo deníky společenských vyvrhelů závislých na opravdu široké škále drog, pak je kniha Mötley Crüe přesně pro vás. Pokud ale nemáte žaludek na opravdu velké množství špíny, vyhledejte raději sladkobolný a uhlazený příběh Bohemian Rhapsody.
Autor: Martin Mucha