Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Muž bez jazyka

archiv revue
Je vám čtyřicet, vaše první knížka měla gloriolu úspěšného díla, ze kterého čerpáte i poté, co jste nenapsali nic dalšího, co by stálo za to. Ale obrážíte s ní autorská čtení, poslouchají vás hostesky a s některou z nich si občas vyhodíte z kopýtka. Přesně tak vypadá život hlavní postavy knihy Muž bez jazyka, kterou napsal Matěj Dadák.

Osobnost Arnošta Doubka, lehce cynického, lehce marnivého autora, který jde životem od autorského čtení do dalšího večírku, se ocitne v obtížné situaci ve chvíli, kdy se mu postavy z jeho knihy začnou zhmotňovat před očima a začnou jej pronásledovat v pravdě, která nesnese odbočky.

Postava Arnošta dokáže o svém životě před čtenářkami a dámami, které jej poslouchají, dobře mlžit. Má strach, že už žádný z potenciálních vztahů, které by se z toho vyvrbily, nebude takový, jako popsal ve své prvotině. A že svůj život popsal v knize do detailu, to ví jen on a část jeho rodiny to tuší. To vše se má změnit ve chvíli, kdy po jednom z dalších nekonečných večírků ztratí doklady, octne se v rodném městě a věci naberou spád ve chvíli, kdy se rozhodne „vypůjčit“ si otce z centra nemocných demencí.

Kniha Matěje Dadáka (*1975) nabízí jednoduchou zápletku, která postupně graduje do absurdit a situací, při kterých se čtenář může lehce zardívat. Ale koho by v dnešní době překvapily explicitní sexuální scény, bude mít co dělat spíš s trapností daných situací. Čtenářovi bude v jistých okamžicích až absolutně trapně za postavu Arnošta, který sleduje jen svůj vlastní záměr „žít a nechat žít“, není ochoten přiznat vlastní chybu, a tím se dostávat do hlubších vod trapasu jen kvůli své vlastní nefunkčnosti.

Celá zápletka najednou dostane jiný smysl ve chvíli, kdy Arnoštův otec nečekaně zmizí. Strach o otce, strach o reputaci, strach o to, že „zavaří“ sobě i druhým, to vše vybičuje Arnošta k obrovské pátrací a sebezpytné akci, jejímž výsledkem je posléze dokonalý happyend. Proč ne. Pobavit čtenáře je na prvním místě. Za sebe poznamenávám, že jsem knihu Muž bez jazyka „dal“ na jedno přečtení, což se mi často nestává. Rozhodně doporučuji těm, kterým je i není blízké prostředí umělců.

Autor: Ondřej Hložek

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Muž bez jazyka

5.0 1
od 229
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –