Recenze: Poslední slova

archiv revue
Poslední přání umírajících by se měla beze zbytku splnit. Jenomže co když si umírající přeje, abyste se postarali o jeho děti? O děti pohřbené na zahradě? Při čtení budete s emocemi jako na houpačce a v jistém okamžiku si uvědomíte, že příběh nastavil zrcadlo nejen hlavní hrdince, ale i vám.

Anglická spisovatelka Linda Greenová (1970) už od útlého věku věděla, že chce být spisovatelkou. Jako devítiletá napsala příběh o ponících, ale sama později uznala, že nebyl připravený k publikování. Během dospívání tvořila kratší prozaické útvary, účastnila se rozličných literárních soutěží a psala do šuplíku. Po promoci začala pracovat jako novinářka a později k tomu přidala i vedení kurzů tvůrčího psaní. Úspěch se nakonec dostavil a Greenová má dnes na svém kontě desítku bestsellerů. Její specializací jsou psychologické thrillery s prvky hororu a přesně taková jsou i Poslední slova, novinka z nakladatelství Bookmedia.

Kniha je nápaditá, originální a není v ní nic, co by připomínalo žánrová schémata nebo klišé. Ti, kteří rádi rozdělují literaturu na komerční a uměleckou, budou muset uznat, že Poslední slova mají všechny znaky vysoké literatury a zároveň si vás omotají kolem prstu rychleji než leckterá oddechovka. Příběh je hodně psychologický a vyžaduje si plnou pozornost vnímavého a empatického čtenáře. Hodně věcí je tu schovaných pod povrchem a pravda se odhaluje jen polehoučku. Poslední slova nehýří zápletkami, ale emocemi. Možná si budete myslet, že je víceméně jasné, o co jde, ale věřte mi, že opak je pravdou.

Greenová rozehrála na malé ploše a jen s několika aktéry drama hodné Shakespeara. Srovnání přímo vybízí k tomu, abych použila slovo „tragédie“, ale jak sami uvidíte, nebylo by to přesné. Některé věci tu jsou hodně surové a necitlivé, ale vy přesto pocítíte, že v sobě mají naději a útěchu. Svým postavám autorka nedopřála žádné soukromí a rozpitvala je jako laboratorní myši. Uvědomujete si, že když se před vámi cukají, měli byste je litovat, ale nejsem si jistá, že zrovna tohle budou pocity, které ve vás vzbudí. Nikdo tu není černý nebo bílý a všichni v sobě mají kladné i záporné vlastnosti.

Teoreticky bychom měli soucítit s babičkou hlavní hrdinky Nicoly, která kdysi zakopala na své zahradě dvě děti, jenomže bude to tak opravdu? Co když obě děti zavraždila a poté ukryla jejich těla, aby zahladila svůj zločin? Podobně rozporuplné pocity vzbudí sama Nicola. I ona má svá temná tajemství a ledacos skrývá. A aby toho nebylo málo, podobně je na tom i její matka. „Poslední slova“ se týkají tří žen, které jsou na sobě závislé a které si potřebují vyříkat řadu věcí. Jejich osudy jsou si podobné a každá z nich si prošla v určitém okamžiku peklem. Problém může být ale v tom, že je na vině jiná aktérka.

Psychologický thriller Poslední slova je geniální a neuvěřitelně čtivá sonda do pochroumaných duší a vy budete mít o čem přemýšlet. Významy pojmů „normální“ a „nenormální“ dostanou nový rozměr a příběh vás naučí něco o toleranci a pokoře. Krása téhle knihy není v překombinovaném ději a šokujících zvratech, ale v tom, o čem autorka píše a jak o tom píše. Poslední slova v sobě mají cosi křehkého a zranitelného. Příběh se vám dostane pod kůži, a i když si v některých momentech budete přát knihu odložit, nedovolí vám to zvědavost ani autorčin podmanivý styl psaní. A nebojte se, dočkáte se i několika parádních překvapení.

Autor: Veronika Černucká

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Poslední slova

4.1 7
349 286
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Není snadné vybrat z nepřeberného množství knih, které každý měsíc vycházejí, ty nejlepší. A ne každému se líbí to samé. My jsme se opět snažili vytipovat novinky, které by mohly zaujmout co nejvíce čtenářů.
Druhá kniha nebývale uchopeného cestopisu slovenské sinologičky Dominiky Sakmárové mě opět položila na lopatky, v tom nejlepším slova smyslu.
Debutový román Život na míru americké spisovatelky Nikki Erlick vzbudil celosvětovou senzaci. Ihned po vydání se stal bestsellerem. Námět románu je opravdu zajímavý, vlastně jde o takové „co by, kdyby“, jež dá čtenáři popud se zamyslet nad samotným bytím.