Nakladatelství Host uvedlo na trh pozoruhodnou publikaci americké novinářky a badatelky Virginie Inman Postrel s názvem Předivo civilizace. Sama autorka má na kontě již řádku dalších vysoce ceněných knih o estetických hodnotách, stylu a módě.
Předivo civilizace věnuje nebývalý prostor textiliím a tomu, jak látky utvářely dnešní svět. Kniha přináší jedinečnou cestu utkanou z vláken informací, vedoucí přímo do středobodu nesmírně zajímavých faktů o historii vývoje látek, jednotlivé technologie potřebných k jejich výrobě, od čistě přírodních zdrojů až po ty uměle vytvořené člověkem. Vypráví o genialitě úspěšných vynálezců, umělců a dělníků, výstřednosti a kráse, ale i krutosti barbarských válek a otroctví, které bylo (a v některých končinách světa stále je!) s výrobou látek spjato.
Samotnému výzkumu textilií se autorka nevěnovala pouze z historického hlediska, ale sama zpovídala odborníky na slovo vzaté. Mimo to navštívila mnohé řemeslníky a továrny na výrobu látek, kde se seznamovala s jednotlivými postupy práce.
Textil je silně spjat s vědou, ekonomikou, ale i kulturou celé naší civilizace a my jsme vedle seznámení s jednotlivými ručními postupy rovněž vtáhnuti do soukolí lidského pokroku v technologiích. Co například znamenala průmyslová revoluce pro ženy věnující se tkaní? Kapitolou samou o sobě je obchodování s látkami. Víte, že látky na Hedvábné stezce platily za platidlo namísto peněz? Čínské hedvábí mělo dokonce cenu vlastní váhy ve zlatě. Vůbec mě fascinovalo, jak se jednotlivé civilizace ve výrobě lišily a co měly naopak společného. Následným obchodováním se pak navzájem inspirovaly a hecovaly, kdo má výrobky z textilu luxusnější.
Osnovou každé kapitoly je jedna fáze příběhu textilu. Nejprve se dovíme vše okolo výroby, jež byla při svých prvopočátcích značně důmyslná a precizní, volně přecházíme k tématu obchodování, aneb jak se látky dostávaly od prodejce ke spotřebiteli, až se dostaneme k samotným změnám v technologiích, k inovacím a nejrůznějším zlepšovákům, jež textilní svět utváří od 20. století. Upřímně – umíte si představit svět bez látek?
V závěru publikace, nabušené extrémně poutavými informacemi, je uveden slovníček zásadních pojmů spojených s textiliemi a bohatý poznámkový aparát ke zdrojům, ze kterých autorka při psaní čerpala.
Autor: Denisa Šimíčková