Jason Aaron bezesporu patří mezi nejvýraznější současné komiksové scénáristy. Zároveň bychom pravděpodobně hledali jen těžko lepšího autora, který by si s tímto drsným hrdinou poradil lépe. Ostatně stačí zmínit některé jeho autorské série jako jsou Skalpy, či Southern Bastard. V tomto ohledu je tak více než jasné, že ani Punisher v jeho podání nebude nic pro útlocitné povahy. Punisher je tak dalším čistě “dospěláckým” komiksem, který potěší všechny fanoušky nezřízeného násilí.
Není to však jen násilí, čím se Punisher vyznačuje. Již řada od Gartha Ennise nabízela vskutku zajímavý příběh, ve kterém se autoři opírali především o temnější atmosféru a vážnější témata. Hlavní hrdina prošel válkou ve Vietnamu, čelil IRA či ruské mafii. Jason Aaron se v tomto ohledu nesnaží nic měnit a zcela pokračuje v Ennisově odkazu. Což bezpochyby ocení nejeden jeho fanoušek.
Jason Aaron se tak nesnaží o restart celé série, či zcela změnit pohled na staré známé, ale plynule navazuje tam, kde Ennis skončil. Máma Gnucciová, Nicky Cavella, Tiberiu Bulat, Finn Cooley i Barracuda jsou již minulostí. Celý zločinecký syndikát se tak potácí na kraji kolapsu a zbývá poslední naděje na nápravu. Zbavit se Punishera jednou provždy. Nejvyšší šéfové všech mafií spojí své síly dohromady, aby nastražili na Punishera past, které nedokáže odolat. A tak na scénu přichází legenda o Kingpinovi, avšak i ty nejpravděpodobnější příběhy se mohou stát skutečností...
Oproti Ennisovi však přeci jen došlo k pár změnám. Zatímco v původním Punisherovi šlo především o prvoplánové zabíjení a vůbec celý příběh byl značně přímočarý, Aaron již v prvním booku ukazuje, že skutečně patří mezi naprostou scénáristickou špičku. Ano, i tentokrát zde teče krev doslova proudy a celé je to vlastně lehce přitažené za vlasy, což je ostatně účel, avšak kromě toho nabízí Aaron i smysluplný a především zajímavý a poutavý příběh.
Ten se v úvodní knize této série točí právě okolo vzniku Kingpina, čímž tento nový úhlavní Punisherův nepřítel získává potřebnou hloubku. Samotná postava Punishera tak v případě této knihy hraje spíše druhé housle a plná pozornost je zaměřena na Wilsona Fiska, jenž má právě pro své šéfy postavu Kingpina ztvárnit. Sympatické jsou i části v nichž Aaron pomocí flashbacků zabrušuje do minulosti.
Grafika
Co se týče grafické stránky, ani ta v případě nového Punishera není ničím novým, k Aaronovi se totiž přidal starý známý Steve Dillon, jenž nejenže spolupracoval na původním Punisherovi, ale podílel se i na takových dílech jako je Preacher, či Hellblazer. Na druhou stranu Dillonův styl je hodně specifický, což nemusí některým čtenářům úplně vyhovovat. Naštěstí oproti dříve zmíněným dílům, je v Aaronově Punisherovi přeci jen umírněnější a čistčí.
Hodnocení
Jason Aaron opět dokázal své kvality a vrací Punishera na samý vrchol. Stejně jako v případě Gartha Ennise se můžeme těšit na akční jízdu plnou brutálního násilí, která však k MAX edici skvěle sedí. Aaron k tomu navíc přidává skvělý příběh v němž se můžeme těšit na zajímavý origin Kingpina. Zkrátka a dobře pro fanoušky mstitele s bílou lebkou na hrudi naprostá nutnost. Pro vás ostatní více než příjemné zpestření mezi všemi těmi “pláštěnkáři” okořeněné notnou dávkou násilí a trochu nekorektního humoru.
Autor: Petr Čapek
Hodnocení: 90%