Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Purpurový ibišek

archiv revue
„Bože, dej mi bohatství a dítě, ale jestli si musím vybrat, dej mi dítě, poněvadž s tím, jak moje dítě poroste, poroste i moje bohatství.“ – str. 87 –

Představte si své dětství, ve kterém vám otec diriguje naprosto každou minutu vašeho života. Právě tak vyrůstali sourozenci sedmnáctiletý Jaja a patnáctiletá Kambili. Despotický otec jim cíleně plánoval jakoukoliv denní činnost. U jídla se nesmělo mluvit, několikrát za den probíhaly dlouhé modlitby, bylo zakázáno se usmívat, natož smát. Pustit si jen tak z „magiče“ hudbu bylo zcela nepřípustné. Děti se musely řídit sepsaným rozvrhem, který udával úkoly a činnosti na každou volnou chvilku. Ze školy musely spěchat rovnou domů, i proto neměly kamarády, jelikož s nimi nemohly trávit čas. K tomu všemu na ně otec kladl vysoké nároky, co se týká učení. Nesplnění čehokoliv předepsaného se tvrdě trestalo. V domácnosti vládne tíživé ticho a všudypřítomná hustá atmosféra.

Díky až fanatickému uctívání Boha jako jediné správné cesty zavrhl dokonce otec i svého vlastního tatínka, který se nechtěl vzdát víry v tradiční nigerijské bůžky a duchy. Nejen, že se mu velkým obloukem vyhýbal, ale zákaz návštěv měli i vnoučci.

I přesto ani jednoho sourozence nikdy nenapadlo, že je něco špatně. Vyrůstali v bohatství, ve vile obehnané vysokou zdí. Otec platil v místní komunitě za velice váženého může, kterého veřejnost obdivovala a bez výhrad k němu vzhlížely i jeho dvě děti. Maminka svou nevyrovnanost ve vztahu s manželem úspěšně skrývala, v nigérijské společnosti není běžné, aby si manželky na manžela stěžovaly ani v samotné rodině, natož veřejně, a proto potupu, psychické i fyzické týrání přechází den co den, rok co rok.

 

„Manžel je nejvíc, čeho může žena dosáhnout.“ – str. 80 –

 

Až jednoho dne se přihodí, že Kambili spolu s Jajou mohou strávit dva týdny prázdnin u tety Ifeomy, kterou do té doby vídávali jen zřídka. Tato energická, veselá a houževnatá žena sice žije v chudobě, ale přesto vlije dětem novou energii do žil, ukáže jim běžné radosti každodenního života, blbne s nimi, dovádí, hraje hry. Z uzavřených, netečných, vystrašených a bojácných sourozenců se stávají osobnosti s vlastním názorem. Kambili navíc pozná, co je to chvění těla způsobené zamilovaností.

Vyústění celého příběhu je nečekané. Až jsem vytřeštila oči. Tušila jsem, že dojde k nějakému velkému obratu v životě celé rodiny, ale toto bylo naprosto překvapující. Sice neblahé, ale vzhledem k situaci zcela pochopitelné.

Román Purpurový ibišek nigerijské spisovatelky Chimamanda Ngozi Adichie bojující za práva žen si mě získal na plné čáře. Rozhodně se vrhnu i na další autorčina díla, která byla oceněna několika významnými mezinárodními cenami.

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Amerikána

5.0 1
349 286
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –