Úvod k prakticky neznámému autorovi
Marc-Uwe Kling (*1982) je německý skladatel, autor a stand-up komik. Vystudoval filozofii a drama na Svobodné univerzitě v Berlíně. Pravidelně veřejně vystupuje na pódiích německých kabaretů. Je autorem týdenního podcastu Neues vom Känguru (Novinky od klokana) pro potsdamskou rozhlasovou stanici. Na motivy tohoto pořadu vznikla jeho kniha Die Känguru-Chroniken (Klokaní kronika). Komediální dystopický román QualityLand vydal v roce 2017 a o tři roky později dokončil i jeho pokračování QualityLand 2.0. HBO oznámilo, že vytvoří sérii založenou na knihách, již bude režírovat Mike Judge.
QualityLand – země zítřka?
Země blízké budoucnosti, říše superlativů, kde umělá inteligence a spolehlivé algoritmy společnosti TheShop vědí, co potřebujete ještě dříve, než vás to napadne, toto je dá se říct hlavní postava utopického příběhu, kde jinak vystupují samí kvalitní lidé.
Hlavním lidským protagonistou je Peter Nezaměstnaný, který pracuje jako provozovatel šrotovny. I když, jak se to vezme. Stroje nebo roboty, které by měl sešrotovat, protože mají nějakou závadu, zachraňuje. Takže mezi další postavy patří třeba nepříliš úspěšná spisovatelka Kalliope 7.3, bojový robot Mickey s posttraumatickou stresovou poruchou, sexdroid Romeo s poruchou erekce nebo dron Carrie, která se bojí létat.
Děj se točí kolem jednoduchého problému, do kterého spadne Peter a následně tak rozpoutá řetězovou reakci, o jejíž velikosti nikdo neměl tušení. Jaký má Peter problém? TheShop mu doručil balíček s něčím, co si však Peter nevybral, ba ani to nechtěl. Co vše se stane, aby se mu povedlo balík vrátit a hýbnout s nejkvalitnější společností na zemi?
Proč je to fajnové čtení?
Na jedné straně máme třeskutě jednoduchou zápletku, ba směšný omyl, který je ovšem vykompenzován originálním světem a vizí budoucnosti se stejně poutavými a neotřelými postavami. Na straně druhé poznáváme svět, který může klidně nastavovat zrcadlo naší společnosti. Musí být opravdu všechno jen v rovině superlativ, kde není možnost pro chyby a omyly? Dovídáme se o tom, jak QualityLand funguje: jak vznikl, co lidé rádi baští, že mají osobní digitální asistenty, jejichž radami se řídí, jak funguje společenská interakce a spoustu dalších zajímavostí.
I v tomto je kniha příjemně rozdělena do kapitol, kde některé stránky jsou bílé a jiné černé. Prolíná se zde příběh našeho hrdiny a zároveň sledujeme poměrně vyhrocenou politickou situaci i to, jak tato společnost ve skutečnosti funguje (je úroveň, uchoun a další vychytávky budoucnosti) a přečíst si můžeme i komentáře z diskuzí, které se ne nepodobají těm, které můžeme vidět v dnešní době.
Řekla bych, že co se týká formy či obsahu, neexistuje žádná kniha jako QualityLand. Pokud se rádi zasmějete a zároveň vás zajímá jiný možný pohled na budoucnost, směle se vrhněte do čtení – určitě budete překvapeni a doufám, že si tento čtenářský požitek užijete s úsměvem!
Hodnocení: 90 %
Autor: Iva Lutonská
Četli jste tento román nebo se na něj chystáte? I vy můžete napsat krátké hodnocení ke knize.