BLACK FRIDAY = čtení a zábava od 39 Kč

Recenze: Šikmý kostel

archiv revue
Na pulty knihkupectví se v těchto dnech dostala kniha Šikmý kostel. Jedná se o první díl zamýšlené trilogie, který by určitě neměl ujít vaší pozornosti. Více se dozvíte v recenzi Denisy Šimíčkové.

Do rukou se mi dostala vzácná kniha pojednávající o jedné etapě vývoje regionu, ve kterém v současné době žiji. Nepocházím z Ostravska, vyrůstala jsem v Opavě, ale kus života, vlastně celé své dětství, jsem prožila u svých prarodičů na Valašsku. Proč to však zmiňuji. Kniha Šikmý kostel mi otevřela oči. K Ostravsku jsem neměla nijak zvláštní vztah, přiznám se, že spíše ten zkreslený. Ten, který popisuje Ostravsko jako špinavý, zadýmený kraj plný komínů, kraj rázovitý, s drsnými a tak trošku „jednoduššími“ lidmi. Román Šikmý kostel mi tento pohled nevyvrátil, ale ani nepotvrdil, spíše vysvětlil. Rázovitý kraj to určitě je, stejně jako lidé, kteří ho obývají, kteří z něj přímo pochází a kteří za sebou nesou jeho tvrdou historii, obdobně jako Valaši. Ti to taky nikdy neměli lehké. Proto se nebojím tvrdit, že oba tyto světy mají mnoho podobného – člověka, který musel tvrdě pracovat; člověka, který toho moc nenamluvil, protože už mu na to jednoduše po práci nezbývala síla, ale přesto svou práci a domovinu bezmezně miloval a s radostí sobě vlastní se vracel domů ke své rodině. Unavený, ale přese všechno šťastný. Autorka knihy tento úděl nazvala naprosto výstižným slovním spojením – tzv. „uzavřeností udřených“ (str. 157).

Román Šikmý kostel je příběhem někdejší vesnice, kde se obyvatelé původně věnovali pastevectví a zemědělství. Svou budoucnost však vystavěla na těžbě „černého zlata“. S tím bylo spojeno zakládání uhelných dolů, příchod nových pracantů z celého okolí za vidinou lepšího výdělku a zakládání havířských kolonií, které stmelovaly lidi se stejným posláním a kteří jediní mohli pochopit, co doopravdy znamená být fárajícím horníkem, věčně ustrašenou hornickou ženou či hornickým dítkem. Vznikl tak dokonalý „uhelný babylon“ lidí s nejrůznějším nářečím. Dnes již víme, že samotná těžba stála o století později i za zkázou tohoto regionu…

Čtenář je svědkem osudů hrdinů městečka Karwiná. Příběh nezačíná zrovna radostně. Už od samotného začátku uroní citlivý čtenář slzu. Důlní neštěstí v roce 1894 má za následek nejen stovky mrtvých horníků, ale hlavně znamená obrovskou ztrátu pro jejich rodiny – ze dne na den ztrácí manžely, táty, syny a zejména pak často jediného živitele rodiny. Existence mnoha rodin se tímto neštěstím od základů změní a v knize sledujeme životní peripetie několika z nich.

Hlavními hrdiny románu jsou Barbora, její nejlepší kamarádka Julka a osiřelý Ludwik. Každý z nich si v knize jede po své vlastní dějové lince, avšak nakonec se jejich osudy protnou.

Příběh uzavírá občanská válka, jež vypukla mezi Čechy a Poláky. Občanská válka, o které jsem neměla ani ponětí. Nevzpomínám si, že by se o ní učitelé ve škole kdy zmiňovali. Překvapilo mě, kolik nenávisti se v lidech i po první světové válce našlo. Místo aby lidé stáli při sobě, tak proti sobě naopak brojí z politických a ideologických důvodů. Navíc lze už v tomto období vycítit vzrůstající antisemitismus.

Román Šikmý kostel vás zcela pohltí. Je to přesně ten typ knihy, do které když se začtete, neodložíte ji, dokud nebudete u konce. A i poté budete kroutit hlavou a ptát se: „Proč?“ 


Vlastní pocit z četby 

Hodně mě překvapilo někdy až necitlivé prožívání emocí hlavních hrdinů. Snad je to opravdu tím, v jakém kraji žili a jak těžkou práci zastávali. Že věděli, že se s nikým život nemazlí, že sny jsou jen pro „vyvolené“. Zejména mě šokovalo chování k dětem. Jako by dospělí neznali lítost...


Autorce Karin Lednické chci poděkovat za báječný čtenářský zážitek, za poučení a rozšíření mých obzorů.

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –