Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Vězni pohledů

archiv revue
Malin Forsová je typická severská vyšetřovatelka. Nymfomanka, která se nerada přizpůsobuje a která říká zásadně jen to, co si myslí. Zároveň je to bravurní vyšetřovatelka nejzávažnějších zločinů. Její čtrnáctý případ se týká vraždy chlapce, kterého se dlouhá léta nedaří identifikovat.

Švédský spisovatel Mons Kallentoft (1968) je původní profesí novinář. Na svém kontě má desítky knih a celosvětově se proslavil sérií knih o kriminální inspektorce Malin Forsové. Série byla přeložená do šestadvaceti jazyků. Velmi úspěšné byly i další krimi romány, z nichž některé napsal ve spolupráci s novinářem Markusem Luttemanem. Aktuální román Vězni pohledů je čtrnáctým případem Malin a knihu stejně jako předchozí díly vydalo nakladatelství Host.

Mons Kallentoft je velmi svérázný a originální stylista. Jeho knihy poznáte na první pohled už vlastně jen díky členění textu a úpravě stránky. Styl má nenapodobitelný a hodně rozpoznatelný. Otázka je, jestli se do něj okamžitě zamilujete, nebo zda bude chvilku trvat, než si zvyknete, že i takhle se dá vyprávět napínavý příběh. Autor si hraje s jazykem, s formou, střídá různé vyprávěcí styly i délky vět. To, co u něj nenajdete, jsou dlouhá a nudná souvětí. On to do vás napálí, s ničím se nemaže a nezdržuje. Ale paradoxně, celý text připomíná báseň v próze. Líbivý a elegantní styl je v ostrém kontrastu s temným dějem.

Mons Kallentoft je nekompromisní, brutální a nemá rád řečičky kolem. Do příběhu se vrhnete po hlavě a je docela možné, že budete šokováni už první stránkou. Podobně si povedete i s hlavní hrdinkou. Malin je matka dospělé dcery, která se dlouho potýkala s alkoholem. Snaží se abstinovat, ale protože jsme v severské detektivce, je jasné, že její snaha je marná. Malin se dokáže namazat tak, že ztrácí vědomí, a to, že se vyspí s každým chlapem, který se objeví, se v porovnání s tím jeví jako prkotina. Vězni pohledů budou pro Malin poměrně osobní.

Malin se snaží zjistit identitu chlapce, který byl nalezený mrtvý na opuštěném místě. Nikdo neví, kdo to je, jeho otisky nejsou v databázi a nikdo se k němu nehlásí. Malin koketuje s myšlenkou, že chlapec pochází z Alžírska, ale než získá důkazy, dojde k vraždě někoho, s kým se právě seznámila ona i její dcera. Dcera Malin je bohatá bankéřka zabývající se moderním uměním. Díky ní se dostaneme mezi švédskou smetánku a seznámíme se s umělci a sběrateli umění. Autor umí dokonale vykreslit všechny postavy i postavičky a nejlíp mu jde vytváření podivných nebo asociálních bytostí.

Malin a pár dalších jsou, upřímně řečeno, na zabití a naprosto nesnesitelní, ale vám to nebude ani v nejmenším vadit. V běžném životě byste s nimi nechtěli mít nic do činění, ale na stránkách knihy jsou nepřekonatelní. Vězni pohledů se zabývají aktuálními tématy, která trápí současné Švédsko. Důležitá je uprchlická politika a všechno, co s ní souvisí. Zejména kriminalita. Malin navštíví různé země, setká se s všemožnými gaunery a my budeme sledovat i její kolegy. Tahle série je velmi návykové čtení, už jen kvůli Malin. Budete zvědaví na její osobní život a společně s ní můžete vyřešit jednu „neřešitelnou“ detektivní záhadu. Vězni pohledů rozhodně stojí za přečtení.

Autor: Veronika Černucká

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Vězni pohledů

0.0 0
od 279
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.