Jen dnes SLEVA 100 KČ při nákupu nad 800 Kč se slevovým kódem

Recenze: Zapomenutá

archiv revue
Román Zapomenutá z produkce nakladatelství Vyšehrad byl pro mne prvním seznámením s autorem Jiřím Klečkou.

Příběh románu Zapomenutá je zasazen do Moravskoslezského kraje. Jakožto rodilou Opavačku mě toto velice mile potěšilo. Z přečteného je navíc zcela jasné, že si autor musel dát značnou práci vykřesat z dostupných zdrojů tolik poutavých informací, které se dotýkají problematiky lidské paměti a jakými poruchami může člověk v souvislostí s ní trpět. S takto nemocným člověkem často trpí celá jeho rodina. Naštěstí si prozatím neumím představit, jak zarmucující musí být, když vás nepoznává vlastní rodič. Snad toho zůstanu ušetřena.

Celý příběh se točí okolo bolestného labyrintu zapomínání, které přichází pěkně pozvolna, takže si jej člověk na krásno uvědomuje. O to horší následky na člověku také ale zanechává. Ztráta paměti je ústředním tématem celého románu. Paměť se zde stává bludným kruhem, ze kterého je možné vyjít pouze tak, že se v něm ztratíte. Na čtenáře chtě nechtě skočí husí kůže, když si uvědomí, že za pár let by mohl skončit stejně.

Na pozadí se však odvíjí příběh z mládí dvou postarších obyvatel Domu paměti – Pavla a Boženy, kteří se setkávají po půl století v zařízení pro léčbu kognitivních poruch. Minulost plná naděje a bezbřehé lásky, ale také zoufání si a velkých zklamání. Vzpomínky na věci minulé mohou být příjemné, jenže někdy mohou vzpomínky i bolet, a to je pak lepší zapomenout... Mezi Boženou a jejími dcerami, které ji chodí do Domu pravidelně navštěvovat, navíc leží velké rodinné tajemství, které nedá Boženě spát.

Celou dobu na mne velmi negativně působil Lukáš. Ač mu dal autor pár dobrých bodů, které mu hrály do karet pro vykreslení lepšího charakteru, stejně mi na tom člověku něco hodně vadilo. Avšak i zde se ukázalo, jak špatné je dávat na první dojem a že nepřístupným člověka často dělají traumata, která v životě bohužel zažil.

Nicméně bych já osobně bývala raději, kdyby byl v příběhu větší prostor věnován právě tématu, do kterého se Pavel s Boženou tolik ponořili. Až na úplném závěru příběhu je nám podáno detailnější vysvětlení tajemna, které Dům paměti obklopuje. Tajemno černé, temné, ale přesto přitahující naši pozornost... Z ničeho nic se z románu o stárnutí stal román fantaskní, s množstvím mysteriózních prvků. Byla jsem doslova zaskočena, ale jen z toho důvodu, že předem nečtu anotace.

Od příběhu jsem nezískala to, co jsem úplně očekávala. Ale to neznamená, že by nebyl román skvěle napsaný. Rozhodně se chystám i na další autorovu tvorbu.


Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Zapomenutá

5.0 1
od 279
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více