Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Židovské jesle

archiv revue
Hlavní protagonistkou dalšího hrdinského historického románu založeného na skutečných událostech z válečné doby je teprve sedmnáctiletá dětská ošetřovatelka, Židovka Elizabeth Oudkerková.

Svou práci bere Elizabeth jako poslání, dětské křehké dušičky jsou pro ni tím nejdůležitějším, čemu chce zasvětit svůj život. Pro tuto profesi byla ochotna se vzdát i lásky. Samozřejmě, že v tak mladičkém věku ještě nevěděla, o co se ochuzuje, brzy na to však přijde. Nastupuje do jeslí+3 původně sloužících potomkům židovských matek, které byly založeny v roce 1906 Spolkem kojeneckého ústavu a dětského domova v Amsterdamu. Staly se nejmodernějším zařízením svého druhu v celém Nizozemsku.

Avšak píše se rok 1941 a zdánlivě poklidný život obyvatel země se začíná proměňovat v noční můru díky narůstajícím restrikcím mířeným proti Židům. Bettyna rodina řídící úspěšný obchod s látkami následkem toho postupně ztrácí pevnou půdu pod nohami. Najednou nemá ani prostředky k obživě, ani domov. Začíná teror ze strany fašistické NSB a paramilitární jednotky WA. Židé z celého Nizozemska byli nuceni se přestěhovat do hlavního města, a to se začalo neřízeně přeplňovat. A postupně se jim, stejně jako Židům v jiných okupovaných evropských zemích, zakazovalo vše, co se jen dalo. Nové vyhlášky byly vydávány téměř každý den.

Když se z divadla naproti jeslí stane největší shromažďovací a deportační centrum pro nizozemské Židy, padne rozhodnutí, že právě jesle budou sloužit jako jeho pobočka, tzv. „čekárna smrti“ – vychovatelky se od nynějška budou starat o dětí čekající na transport do koncentračního tábora. Příběh dětiček a ošetřovatelek je současně doprovázen ohavným počínáním německých vojáků v ulicích této severské země.

Betty byla troufalá, přímočará a neskutečně odvážná dívka. Platí pro ni: co na srdci, to na jazyku. A právě pro svou povahu a dobré srdce ji ředitelka ústavu Henriëtte Pimentelová zasvětí do promyšleného systému pašování dětí a jejich umisťování do vhodných rodin či nejrůznějších úkrytů. Nizozemci se proti Němcům začali stavět na odpor začátkem roku 1943, kdy do pracovního nasazení byli povoláváni i vojáci z první světové. Odboj roste a s ním se zvyšuje i počet těch, kteří jsou ochotní skrývat Židy. A právě toho se rozhodnou ošetřovatelky využít.
 

„Osvětim je v pohodě, normálně se v něm pracuje. Ty hororové zvěsti se nezakládají na pravdě. Každý ví, že fámy se v ústním podání nafukují a nafukují. Neměli bychom se na té hysterii podílet.“ – citace z knihy, str. 74 –
 

Vše funguje za tichého přihlížení správce divadla Walter Süskind. Nicméně nastane doba, kdy ani tzv. sperre, dokument, který osvobozoval potřebné pracující Židy před deportací do pracovních táborů, ztratí své záruky jakési pomyslné imunity. Betty se tak ocitá ve spárech hrůzné Třetí říše…

Židovské jesle vykreslují dojemný, ale vlastně příšerný příběh o odvaze zcela „obyčejných“ lidí. Pro mne kniha přinesla nové zjištění, že norimberské zákony platily dokonce i v Nizozemí. Odhady hovoří o tom, že díky jeslím se podařilo zachránit na šest set dětí.


Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Židovské jesle

5.0 2
od 279
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –