Renáta Názlerová: Každá moje kniha nese punc autenticity

archiv revue
Přestože s psaním začala ve svých dvanácti letech, romány plánovala psát o dost později...
Kdy jste si poprvé řekla, že napíšete knihu?
Je milé, že se na to ptáte, protože já jsem si to nejen řekla, ale také jsem to udělala. Dělalo mi radost být nemocná a mít teploty. To jsem se musela potit pod peřinou, a aby mě tam maminka udržela, četla mi pohádky. Nebylo to často, a vždy, když jsem se dožadovala dalšího čtení, mi říkala, abych vydržela, že když začnu chodit do školy, a naučím se číst, budu si je už moct číst sama. A to se stalo. Jenomže – brzy jsem přečetla všechny dětské knížky, které jsme doma měli. A tak jsem si od druhé třídy na základní škole začala psát dobrodružné povídky. Jen tak, sama pro sebe, abych si je mohla číst. A jako páťačka jsem si napsala první román, dobrodružný, jak jinak. A pokud se ptáte, kdy jsem si to řekla jako dospělá, tak to vzniklo skutečně náhodou. A to tak, že mě oslovili ze slovenského vydavatelství Fortuna Libri, zda bych pro ně nechtěla zkusit napsat nějakou knihu. Původně jsem se sice k tomuto psaní (píšu i scénáře pro různé televizní relace a rozhovory) chtěla dostat až v důchodu, ale říkám si, proč ne, proč mám čekat až na důchod. Při mé činorodosti určitě ani jako důchodkyně nebudu mít víc času než teď. Takže pokud chci psát, mám šanci s tím začít právě teď.

Kniha Návod k použití lásky má ve svém názvu slovo láska. Co pro vás tento pojem znamená?
Jak píši i v této knize „Můžete mít všechno na světě – štěstí, zdraví, úspěch, majetky, ale když nemáte lásku, nemáte nic“. Já pro lásku žiju, sytím se jí. Rozdávám ji, učím jiné, že láska je to, co dává našemu životu smysl, utřiďuje nám hodnoty a dělá nás lepšími.

Příběhy knihy jsou inspirovány skutečnými událostmi. Najde v ní čtenář i váš 
příběh?
Nevím, jak to mají jiní autoři, ale já se nedokážu úplně odstřihnout od sebe samé. I proto, že mou původní profesí je novinařina a mám za sebou stovky různých setkání a ozhovorů. Poznala jsem tolik příběhů, osudů – plus moje práce mediátora, kde také vstupuji do osudu jiných lidí a poznávám jejich životní příběhy, že není možné, abych psala, a přitom nepsala o tom, co jsem sama prožila, anebo viděla, anebo si vyposlechla. Každá moje kniha nese punc autenticity.

Četla jsem, že máte kurz posílení zdravého sebevědomí, který je určený ženám. Povězte nám o tom něco…
Mám svoji firmu, která organizuje různé vzdělávací akce. Nejvíc se věnujeme firemnímu vzdělávání, ale připravujeme i kurzy pro veřejnost. A jedním z nich je ten, který je určený ženám s nízkým sebehodnocením. Je smutné, že dnešní doba přeje víc formě než obsahu a že součástí naší kultury je ideál krásy definovaný nesmyslnými mírami, či indexy. Krása, nota bene krása ženy, by přece měla být součtem takových parametrů jako je půvab, úsměv, laskavost, dobrota, něha, vášeň, touha a tak dál. Krásná žena může, ale nemusí být štíhlá. Krásná žena je žena s jiskrou v oku a vášní v srdci. Krásná žena se nemusí prodávat prostřednictvím levných triků (jako je drahé umělé vylepšování). Krásná žena je sebevědomá v tom, co zosobňuje, a ne proto, co má na sobě.

Neuvažujete, že byste napsala knihu
na toto téma?
Sama se vymykám jakýmkoliv současným standardům krásy, a proto vidím, jak lidé na mě reagují. Tím, že jsem poměrně často na televizní obrazovce, tak mají tendenci mě hodnotit. Žasnu, jaké hrubosti jsou někteří schopní. Hrubosti, která je ale vyjádřením jejich hlouposti. A potom je tu opačný protipól, a to jsou ženy, které se se mnou ztotožňují. Které se mě ptají, kde se oblékám, kdo mě maluje, jak je to možné, že přestože jsem při těle, stále se směju a nemám komplexy. Chtějí vědět, jak to dělám. Proto jsem napsala knihu, je to novinka, která vyjde na Slovensku na přelomu října a listopadu a má název – Tučibomba, no a čo? Myslím si, že je víc než jasné, jaké je téma knihy, a také to, komu je určená.

Kdybyste psala Ježíškovi o knihy pod stromeček, které by byly na seznamu?
Jakékoliv. Jsem nevyléčitelný knihomol a knihy mám skutečně ráda. Ať už odborná literatura z oblasti psychologie anebo zajímavé romány anebo jazyková literatura – cokoliv Ježíšek přinese, určitě nic nepokazí.

Text: Kateřina Žídková
Foto: Marián Datko
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Návod k použití lásky
Čeština
Slovenština

Návod na obsluhu lásky

0.0 0
427 350
IHNED odesíláme
Slovenština

Návod na obsluhu šéfa

0.0 0
427 350
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více