Revoluce je provokativní, ale mnoha lidem může otevřít oči

archiv revue
Žánrově mnohostranný tvůrce bestselleru Volba Jakub Trpiš se v nové knize pustil do vážného tématu a nazval ji Revoluce. Román nevypráví o sametové revoluci, jak si někteří čtenáři mohou myslet, ale o nadčasové revoluci, ke které může dojít kdykoliv. V příběhu, který se začíná odehrávat v roce 2006 a pokračuje přes současnost až do budoucnosti v roce 2026, k jejímu vypuknutí skutečně dojde.

Soundtrack hodný velkofilmu

 „K napsání této knihy mě před šesti lety podnítilo to, že jsem se již delší dobu necítil v české společnosti dobře a od té doby se to ještě o něco zhoršilo. Chtěl bych, aby Revoluce pomohla lidem zorientovat se v té změti polopravd, které na nás každý den působí,“ vysvětluje Trpiš hlavní myšlenku své knihy, která je plná zvratů, šokujících situací a manipulativních intrik.

Jako velkému příznivci soundtracků se mu na pozadí ubíhajícího příběhu začala rýsovat hudba, která by vyjádřila odpovídající pocity v dané pasáži. A když se potom naskytla možnost spolupráce s hudebním skladatelem Karlem Antonínem, který emoce převedl na noty a hotové skladby natočil s Prague Symphony Ensemble, vznikl z toho unikátní soundtrack ke knize. Mezi jednotlivými částmi vyprávění si tak čtenáři mohou pustit hudební podkres ze Spotify.

Jak se budí vlastenectví

Myšlenka filozofa George Santayany v úvodu knihy říká, že „Národ, který není schopen poučit se ze svých chyb, je nucen je opakovat“. Vystihuje, v jakém rozpoložení se nacházíme. Prožíváme stejné situace stále znovu dokola, jen s malými obměnami – například proti komu se zrovna bouříme a jaké prostředky k tomu používáme. Jinak je rovnice (utiskovatel x utiskovaný = nutnost změny ve společnosti) stále stejná. A na prahu dalšího takového scénáře český národ právě stojí. Podaří se hlavním aktérům zachránit českou identitu, tedy to, co nás definuje, odlišuje od ostatních národů a na co jsme hrdí? Nebo to dopadne špatně, protože jsme příliš bezvýznamní, abychom o sobě mohli svobodně rozhodovat?

Jakub Trpiš ve svém románu popsal boj s držiteli moci, která je schopná udusit všechno, co je pro nás tradiční a drahé. Ovšem nezůstává nic dlužen ani zbabělcům z řad obyčejných lidí, jež rádi kritizují, a ve skutečnosti jsou příliš líní na to, aby něco změnili. Jsme schopní probudit v sobě opravdové vlastenectví, nebo si jenom švejkovsky ze všeho děláme legraci a cestou na porážku říkáme: Však ono to nějak dopadne?

Nepříjemné pocity mohou být pozitivní

Proces vývoje společenských změn v příběhu postupně nabírá obrátky. Konflikt vrcholí napínavým finále, které sledujeme z pohledu několika zcela odlišných postav, jež ovšem pevně spojí touha po změně. Autor chce naznačit, že jasně daný cíl může být společný, i když se názory v jiných ohledech rozcházejí. Sám říká, že se mnohdy neztotožňuje s tím, co si myslí jeho hrdinové, a přiznává, že jejich charaktery byly pro něj spisovatelskou výzvou: „K tomu, abych mohl napsat úplně rozdílné postavy, jsem se od nich musel jako autor úplně odtrhnout,“ dodává Trpiš.

Píše syrovým stylem, který se vyznačuje strohou otevřeností, a některé pasáže jsou plné násilí. To je ale součástí záměru působit kontroverzně, aby veřejnost reagovala a konstruktivně diskutovala. Stejně jako autor si tedy i čtenáři mohou skrze příběh projít očistcem a pochopit tak mnoho souvislostí. 

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více