S Václavem Klausem o knihách, Ostravě, minulosti i budoucnosti

archiv revue
Ve čtvrtek 11. prosince v 16.00 máte jedinečnou možnost setkat se v Domě knihy Knihcentrum s politikem a exprezidentem České republiky Václavem Klausem.
Ve čtvrtek 11. prosince v 16.00 máte jedinečnou možnost setkat se v Domě knihy Knihcentrum s politikem a exprezidentem České republiky Václavem Klausem.
Uskuteční se zde beseda a autogramiáda k jeho nové knize Chtěli jsme víc než supermarkety. Ještě před akcí poskytl Václav Klaus rozhovor pro MF Dnes.

Ve své nové knize bilancujete polistopadovou dobu. Můžete nám přiblížit, o čem všem se v ní můžeme dočíst?

Moje kniha je pokusem bránit nejen všeobecnému zapomínání (které je samozřejmě nevyhnutelné), ale i záměrnému překrucování historie. Jsem přesvědčen, že bychom měli uplynulých 25 let považovat za úspěšné, v naší krátké historii od roku 1918 pravděpodobně nejúspěšnější období našich moderních dějin. Zejména bychom neměli zneužívat historii, která se sama bránit neumí, k současným politickým hrátkám. Kniha je tedy převyprávěním mého pohledu na právě ukončených prvních 25 let našeho svobodného státu.

Jak vidíte naopak budoucnost, máte nějakou prognózu pro příštích 25 let?
Prognostika není můj obor, spíše se zabývám analýzou současnosti a z toho se – případně – odvážím udělat nějakou poznámku ohledně budoucnosti. Neočekávám žádnou bezprostřední katastrofu. Jestli mne něco zneklidňuje, tak je to situace na Ukrajině, která se stále více přeměňuje z vnitřního ukrajinského problému (způsobeného neúspěchem post-komunistické transformace této země) v celosvětový konflikt. S tím, jak je interpretován, nemohu souhlasit. Jinak u nás doma očekávám velmi nepřesvědčivý vývoj – pokračování ekonomické stagnace či velmi pomalého ekonomického růstu a nepředvídatelný politický vývoj, který je dán slabostí existujících politických stran a zvláštností nových politických seskupení, která se zdráhám nazývat stranami. Evropa asi bude pokračovat ve své dlouhodobé stagnaci, která nemůže vést k ničemu jinému, než k zaostávání za zbytkem světa. Mám strach, že to evropští politikové v Bruselu budou řešit dalším utužováním evropského superstátu, i když to bude evropský problém dále zesilovat.

Kterou knihu máte právě rozečtenou?
Snažím se prokousat tlustou knihou A. J. Liehma „Názory tak řečeného Dalimila“ (vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2014), která obsahuje komentáře autora publikované v průběhu 70. a 80. let v Římě v časopise Listy. Četba této knihy je unikátním studiem myšlení jednoho z nejvýraznějších představitelů generace 60. let – ve vší jeho rozpornosti. Na straně jedné je to kvalita, bystrost a hloubka myšlení (a psaní), se kterou se už dnes u nás téměř nesetkáváme, na straně druhé přežívání až příliš levicového a socialismus obhajujícího názoru, který člověk, který prožil 70. a 80. léta u nás doma, už vůbec nezná.

Teď k Ostravě, kde budete mít ke knize besedu a autogramiádu. Byly časy, kdy jste do Ostravy jezdil hrát basketbal. Jak vzpomínáte na toto období?
Na svou basketbalovou éru vzpomínám už jen s nemalou nostalgií, je to strašně dávno. Naposledy jsem hrál v Ostravě první ligu v sezóně 1969-1970, pak snad ještě několik let národní ligu. Teď už se i ty basketbalové kluby jmenují jinak.

Jak se podle vás od té doby Ostrava změnila?
Dnešní Ostrava je nekonečně čistší město než před tím půlstoletím. Těžký průmysl a hornictví ustoupily výrazně do pozadí. Všichni předvídali, že to Ostravu položí, ale jak dobře víme, to se nestalo. Různá podobná města v Německu, Belgii, Americe prodělala daleko větší pád a ten pád trvá delší dobu. I to by měli kritikové naší transformace uznat. A měli by konečně připustit, že zachování minulé ekonomické struktury v Ostravě nebylo možné. A to ty výše zmiňované země „pouze“ likvidovaly neperspektivní průmysl, neprováděly současně přechod z komunismu ke svobodné společnosti a tržní ekonomice.

Chystáte nějakou další knihu?
Letošní rok a zejména jeho druhá polovina byly pro mne tak naplněným obdobím mého života (psaním, přednášením, cestováním), že bych neměl nic nového hned teď psát. Udělal jsem desítky rozhovorů doma i v cizině, že jsem skoro myslel, že teď žádný další dělat nebudu. A jak vidím, tak jsem se mýlil. Dělám rozhovor pro ostravskou MF Dnes.

Text: Kateřina Žídková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Chtěli jsme víc než supermarkety
Čeština
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více