Václav Klaus s Jiřím Weiglem na besedě v Domě knihy

archiv revue
10. února proběhla v Domě knihy Knihcentrum beseda s Václavem Klausem. Beseda se týkala zejména tématu spojeným knihou Stěhování národů, s.r.o., kterou napsal ve spolupráci s Jiřím Weiglem. Vlna ilegálního masového přistěhovalectví do zemí Evropské unie se dotýká životů stovek miliónů Evropanů.
10. února proběhla v Domě knihy Knihcentrum beseda s Václavem Klausem. Beseda se týkala zejména tématu spojeným knihou Stěhování národů, s.r.o., kterou napsal ve spolupráci s Jiřím Weiglem. 

Prof. Ing. Václav Klaus, CSc. politickou dráhu nastoupil v prosinci 1989, kdy se stal federálním ministrem financí. V říjnu roku 1991 byl navíc jmenován místopředsedou vlády ČSFR. Na konci roku 1990 se stal předsedou tehdy nejsilnějšího politického subjektu - Občanského fóra. Po jeho zániku v dubnu roku 1991 spoluzaložil Občanskou demokratickou stranu, jejímž předsedou byl od počátku až do prosince roku 2002. Dne 28. února 2003 byl Parlamentem ČR zvolen prezidentem České republiky na pětileté funkční období. Tento mandát mu byl prodloužen dne 15. února 2008 znovuzvolením pro druhé funkční období.

PhDr. Ing. Jiří Weigl, CSc. vystudoval ekonomiku zahraničního obchodu na Vysoké škole ekonomické v Praze a arabistiku na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1990 – 1998 působil po boku Václava Klause jako poradce na ministerstvu financí a šéf poradců na úřadu Vlády ČR. V období let 2000 - 2003 pracoval jako výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku a v roce 2003 byl jmenován vedoucím Kanceláře prezidenta republiky. Tuto funkci opustil v roce 2013, kdy se stal výkonným ředitelem Institutu Václava Klause.

Proč vnímáte současnou krizi jako významnější než krize ostatní?
V. Klaus: Ty ostatní skutečné krize, jsou takové krize okrajové, dílčí, které přijdou a zase odejdou. Sami víte, že už jsme zapomněli na spoustu krizí, o čem vůbec byly a jak se jmenovaly. My jsme plně přesvědčeni, že toto není případ této krize. Myslím, že je naprosto nezodpovědné, jak se k tomu současná Evropa i naše politická reprezentace, s výjimkou prezidenta, chová. Proto jsme chtěli burcovat, jezdíme po republice i po Evropě. Už je hotový německý i anglický překlad této knihy. Mám pocit, že toto téma nesmíme nechat zapadnout. Tahle kniha je o nás.

V knize zmiňujete multikulturalismus. Paní Merkelová v roce 2011 řekla, že multikulturalismus selhal a poté v podstatě pozvala migranty do Evropy. Jak se dá tento rozpol vůbec vysvětlit?
V. Klaus: Já myslím, že by paní Merkelová pozvání do Domu knihy v Ostravě určitě neodmítla. Myslím, že pokud jí zdvořile pozvete, tak by ráda přijela a změnu jejího postoje by vysvětlila a obhájila. Je to naprosto absurdní. Ona udělala těch názorových veletočů za ty poslední roky a měsíce strašně velké množství a nevím, co bych si o tom měl myslet.

J. Weigl: Hodně se také hovoří o tom, jak je Evropa bezbranná oproti tomu islámu, že muslimové mají víru, za kterou jsou ochotni položit život, kdežto nám už nezbývá nic jiného než se vzdát, protože jsme ideově vyprázdnění a tak dále. Přitom to vůbec není pravda. Jsou zde lidé, kteří si myslí, že příliv migrantů je něco pozitivního a to vychází z ideologie moderních ismů a projevují se snahou vytvářet novou společnost, přetvářet svět k lepšímu a omezovat lidi a jejich způsob života. Nikdo z politiků si proti tomu nedovolí vystupovat, protože jinak by byli okamžitě nařčeni z xenofobie a podobně.


Četl jsem takový článek, že kdyby v Americe nebyli migranti, tak bychom neměli Steva Jobse, který je potomkem syrských imigrantů a podobně. Dokážete vysvětlit ten rozdíl mezi individuální a masovou migrací?
V. Klaus: To je pro nás jedno ze zásadních témat, o kterém se zmiňujeme v knize. Individuální migrace je naprosto něco jiného než masový, milionový, davový pochod, který rozbíjí hraniční ploty. Je naprosto nepřijatelné to srovnávat. Normální je nemigrovat a žít v zemi, kde jsme se narodili, kde máme kořeny, kde máme rodinu. Takže to je normální, nenormální je migrovat.

Není třeba nevýhodou Evropy, že pracovní síla uvnitř Evropy není tak pohyblivá jako v Americe? Někdy se uvádí, že je v Evropě nedostatek pracovní síly.

V. Klaus: V Evropě je v současnosti 23 milionů nezaměstnaných lidí, takže úvaha o tom, že máme nedostatek pracovních sil je směšná, dětinská a nesmyslná.

Jak rozlišit pojmy azylant versus přistěhovalec?

V. Klaus: Ať se snaží také pan Weigl. Já mu dám slovo.

J. Weigl: Ten pojem azylant versus přistěhovalec je druhá strana mince masová versus individuální migrace. Evropa se snaží na migranty dívat jako na osoby hledající azyl. Dnes přichází masa lidí s neznámou identitou a byrokratická agenda se to snaží zpracovat jako by přicházeli jednotlivci. Pokud Evropa zůstane u toho azylového přístupu k migraci, tak nemáme šanci se z toho dostat.

Myslíte si, že Evropská unie pohne s problémy migrace a jestli opravdu v tomto roce omezí příliv migrantů?

V. Klaus: Nepovažujeme za důležité zakládat hotspoty a tam ty migranty všechny zaevidovat a podobně. Technologie uzavření hranic je mimo naši debatu. Určitě to možné je, donedávna fungovaly tvrdé hraniční kontroly. V Evropské unii absentuje jediná triviální věta: „Dost této migraci“. V momentě až to někdo v Bruselu vysloví, pak je možné diskutovat o tom, jaké se má kde udělat opatření.

Klíčovou zemí, kterou zasáhl tento problém je Německo. Za měsíc jsou v Německu troje zemské volby, vidíte šanci na změnu v této zemi?

V. Klaus: Ano, bojištěm v Evropě je opět Německo. Nedávno jsem promlouval na akci ve Stuttgartu v kongresovém centru a den předtím jsem mluvil s hlavním organizátorem, který mi sdělil, že byl zděšený. Musel jít nahlásit na policii, že budu přednášet a když zjistili kdo a o čem tam bude mluvit, tak museli zněkolikanásobit policejní ochranu. Když jsem tam přijel, ta budova byla obklíčena asi dvaceti policejními mikrobusy. Takže to drama, které se v Německu rozehrává, je neskutečné.

Na internetu se objevují různé spiklenecké teorie. Myslíte si, že je za celou touto problematikou nějaké větší spiknutí?

J. Weigl: Tvrdím, abychom se vyvarovali experimentů, máme s nimi tak špatné zkušenosti, že bychom měli být maximálně opatrní. Mezi těmi migranty jsou určitě také schopní a talentovaní lidi, kteří by byli přínosem, kdyby přicházeli jako jednotlivci, tady se usadili. Ale pokud přijde milion lidí najednou a tady budou hozeni do vody, tak z toho nemůže vzejít nic dobrého.

Vy jste zakladatel ODS. Jaký máte pohled na politiku současné ODS? A co si myslíte o straně Národní demokracie pana Bartoše?

V. Klaus: Já mám poslední dobou také problém jít volit. Stranu pana Bartoše jako nadějný výhonek na naší politické scéně nevidím. Já bych ji v žádném případě nevolil.

Nevidíte alespoň mírné zlepšení v politice ODS?

V. Klaus: Já jsem si přečetl asi dva dny starý rozhovor pana Haase, který řekl, že kongres ODS v Ostravě byl takový normalizační kongres. A já myslím, že to tak bohužel je.

Hovoří se o důsledcích migrační krize, ale nemluví se o příčinách. Jak lze zamezit příčinám migrace?

V. Klaus: Tady šlo o to, jestli ta nabídka migrantů najde poptávku. My tvrdíme, že tu poptávku našli v Evropě. Evropa je zde pozvala.

Jaký mají vliv média na celou migrační krizi?

J. Weigl: Já myslím, že mediální vliv je jedním z charakteristických rysů dneška a média mají podíl na tom, jak se ta krize v Evropě vyvíjí. Jsou nástrojem propagandy, která na lidi působí. Vědomě tlačí do popředí extrémní názory. To všechno brání tomu, aby v té společnosti existoval zdravý pohled na věc. Vidíte to i u nás, jak jsou média rozdělena. Konflikt se poté přenáší i dovnitř společnosti.

Besedu moderoval: Petr Michálek
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Stěhování národů s.r.o.
Čeština

Stěhování národů s.r.o.

0.0 0
199 163
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více