Životní styl ohleduplný ke zvířatům, přírodě a lidem

archiv revue
Je pro vás svět veganů záhadou? Co je vede k tomu většinovou společností nepochopitelnému kroku vzdát se masa, mléčných výrobků, medu a vajec? Pojďme si to dnes, při příležitosti Mezinárodního dne veganství, poodkrýt.

Jak jsme si prozradili v úvodu, vegani nejí nic, co obsahuje něco živočišného. Rostlinná strava nezahrnuje jen ovoce a zeleninu (a zdaleka pak ani pouze trávu, na což narazíme v mnoha vtípcích směřovaných na vegany 🙂). Na výběr je z mnoha rozličných věcí a jídelníček může být bez problému plnohodnotný. Tento životní styl ovšem není jen o jídle. Týká se i módního průmyslu (kůže, vlna), kosmetiky a léčiv (testování na zvířatech), zábavy (využívání zvířat v cirkusech), nesouhlasu s pochybnými praktikami myslivců (norování), nepodporování množitelů domácích mazlíčků, kteří na nich vydělávají a dalších.    

 

Proč to všechno?

Primární důvod je morální a etický – prozření, nesouhlas s chováním ke zvířatům, láska ke zvířatům bez rozdílu a soucit s nimi. Zacházení s živými bytostmi napříč mnoha sférami – ve velkochovech, v myslivosti, cirkusech, zoo, pokusných laboratořích atd. – neodpovídá možnostem ve vyspělých státech 21. století. Podmínky, v nichž nuceně musejí přežívat tzv. hospodářská zvířata, jsou nehumánní, zvířata jsou člověkem uměle vytvořena s vědomím, že uspokojí něčí chuťové buňky. Nenásilně a pravdivě to vykresluje titul Skutečný život hospodářských zvířat ilustrátorky Leny Zeise. Pro testování existují jiné metody a pokusy na zvířatech jsou jen jednou z variant. A takto můžeme v poodhalování využívání zvířat pokračovat dále. Někteří lidé si toto plně uvědomují a udělají krok, který není nijak těžký – přestanou tento byznys podporovat.

K vyjmenovaným pohnutkám se pak přidruží ohled na zdraví – zlepšení zdravotního stavu poté, co se tělo očistí od látek v živočišných potravinách, zaznamenala řada veganů – anebo ekologii.

 

Přejde-li někdo na rostlinnou stravu, bývá to pro jeho rodinu či známé šok a mnohdy se to sejde s nelibostí. Proč je okolí tolik zaskočeno, vysvětluje česká psycholožka Eva Grestenbergerová ve své knize Zvířata jsou k sežrání.

 

V minulém roce vyšla skvělá příručka dlouholetého vegana Pavla HoudkaJak na veganství. Užitečná je v mnoha ohledech. Podává podrobné informace o vitamínech, které by si měl každý vegan hlídat, a o tom, co nevynechávat z jídelníčku. Rovněž srozumitelně vysvětluje tento životní styl široké veřejnosti.

 

To, že se rostlinně se stravující nemusejí v jídle omezovat, dokazuje řada kuchařek. Pro někoho je lepší sáhnout po kuchařkách českých autorů jako například:

Vegan recepty Hravě a zdravě všestranně nadané Moniky Brýdové,

Zdravě jíst sympatické Lenky Špaček,

Luštěniny ze Svatojánu optimistické Evy Francové,

Tak trochu jiná kuchařka kulinářky Camie a její maminky,

Atlas polévek šéfkuchařky Světlany Synákové.


 

Jiný se raději seznámí s recepty zahraničních kuchařů:

Lahodně s Ellou Veganská kuchařkaElla Woodward,

Super jednoduché veganské sýryJanice Buckingham,

RAW veganské nepečenívon EUW Emily.



 



Chcete-li se dozvědět více o fauně, ponořte se do úžasného čtení Pozoruhodných objevů ze světa zvířat autorů Ingrid Newkirk a Genea Stonea. Zjistíte, že zvířata disponují ohromující inteligencí, empatií a vynikají v komunikaci. Předmluvu napsala Mayim Bialik, neurobioložka a protagonistka seriálu Teorie velkého třesku.

Tematicky s tím souvisí i publikace Mrtvá zóna Philipa Lymberyho, který je univerzitním profesorem a ředitelem jedné z největších mezinárodních organizací pro ochranu hospodářských zvířat. Dostatečný přísun informací získáte i z knih německého lékaře Ruedigera Dahlkeho. Věnuje se celostní psychosomatice a psychoterapii. Zaujmout vás mohou například e-knihy Tajemství životní energie ve veganské stravě či Stávám se veganem.

O svém přechodu na rostlinnou stravu vyprávějí i dva bratři – Matt a Phil Lettenovi. Vodka je veganská je vtipně a s nadhledem napsaná kniha mužů, kteří mají v oblibě živé tvory a chtějí být zdraví a v kondici.  

-mar-

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
RAW veganské nepečení
Čeština

RAW veganské nepečení

0.0 0
399 327
Vyprodáno
Čeština

Super jednoduché veganské sýry

0.0 0
299 245
POSLEDNÍ KUSY

Luštěniny ze Svatojánu

4.0 1
od 249

Tak trochu jiná kuchařka

5.0 2
od 249
Čeština

Zdravě jíst

5.0 2
279 229
POSLEDNÍ KUSY
Čeština

Veganská kuchařka

5.0 1
189 161
IHNED odesíláme
Čeština

Obilovinová kuchařka

0.0 0
449 368
IHNED odesíláme
Čeština

Atlas polévek

0.0 0
349 286
POSLEDNÍ KUSY
Čeština

Lahodně s Ellou Veganská kuchařka

0.0 0
399 339
Vyprodáno
Čeština

Vodka je veganská

0.0 0
369 303
Vyprodáno
Čeština

Jak na veganství

0.0 0
399 327
IHNED odesíláme
Čeština

Mrtvá zóna

0.0 0
369 303
Vyprodáno
Čeština

Skutečný život hospodářských zvířat

5.0 1
209 171
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více