Znáte ten pocit, kdy vidíte obálku knihy, jen matně tušíte, o čem kniha bude, a přesto víte, že si ji musíte za každou cenou přečíst? Přesně tuto vlastnost má kniha Muzeum prazvláštních věcí, kterou vydala JOTA. Podmanivý pohled mladé dívky vás očaruje. V jejích očích vidíte tajemství, bolest, dýchne na vás ponurá atmosféra a vyvolá ve vás touhu zjistit kdo ona dívka je.
Oficiální anotace by sice mohla vyvolat zdání, že se jedná o další z řady romantických příběhů, který bude okořeněný kapkou magie nebo tajemna, ale opak je pravdou. Romantická linka plní spíše doplňkovou funkci, od začátku ji očekáváte, ale je zaobalena v natolik různorodém ději, že ji nijak nepostrádáte.
Coralie je dcerou profesora Sardie, majitele Muzea prazvláštních věcí, kde se vedle sebe na jednom místě ocitají hříčky přírody a lidské anomálie. Ona sama má od narození blány mezi prsty a tak je od dětství připravována na roli mořské panny. Denně tráví několik hodin ve velkém akváriu a po nocích se nechává unést proudem řeky Hudson. Zde se poprvé setkává s Eddiem Cohenem, židovským uprchlíkem z Ukrajiny. V New Yorku se stává chráněncem Mosese Levyho, který v něm vyvolá zálibu ve fotografování. Po Levyho smrti se stává dědicem jeho majetku a vydá se na dráhu profesionálního fotografa. Po požáru Triangle Shirtwais Factory je zapojen do hledání mladé dívky, které ho přivede až k setkání s Coralií.
Děj se odvíjí ve dvou liniích. Oba hrdinové vypráví o své minulosti v ich formě, poté následuje přesun do současnosti. Celkově poutavější se jeví dějová linka vztahující se ke Coralii. U Eddieho převládá více detailních popisů nad samotným dějem. Popisná stránka je u autorky dovedena k dokonalosti. New York na počátku 20. století je vykreslen tak autenticky, že máte dojem, jako byste knihu četli přímo v jeho ulicích. Stejně tak cítíte utrpení Coralie která je vystavena senzacechtivému otci, který pro svůj úspěch je schopen zaprodat vlastní dceru a vystavit ji zahanbení. Dívka je pro něj v první řadě výstavním exponátem. Zachází za hranice, které by se daly označit za morálně únosné. V první řadě mu jde o blaho jeho klientů. Jedinou spřízněnou duší se tak pro Coralii stává hospodyně Maureen, jejíž osud je zahalen tajemstvím.
Muzeum prazvláštních věcí není určeno pro ty, kteří hledají oddechovou četbu, kterou si zpříjemní pár večerů. Je to dílo náročnější jak stylem psaní, tak obsahem. Je zde tolik krutosti a bezcitnosti, že si budete přát, aby to celé byla jen fikce. S hrůzou si však uvědomíte, že část věcí je založena na pravdě. V určitých momentech budete cítit znechucení, jindy soucit ale občas i lehké radostné šimrání. Pusťte se tedy do díla, které Vás odvede do světa na pomezí reality a snu.
Autor: Stanislava Otrubová