BLACK FRIDAY = čtení a zábava od 39 Kč

Dům na Baker Street je originální a nápaditý počin okořeněný humorem

archiv revue
Ačkoliv je příběh vyprávěn z pohledu ženy, protože ho v první osobě vypráví paní Hudsonová, Dům na Baker Street zaujme a pobaví i mužské čtenáře. Za klíčovou zápletku by se nemusel stydět ani Doyle a mrtvé jsem přestala počítat, když se jejich počet přehoupl přes první desítku.
Legendární patrový domek uprostřed Londýna, perverzní vyděrač, podezřelé sebevraždy a desítky vražd. Ne, nejde o nové dobrodružství Sherlocka Holmese a jeho pomocníka doktora Watsona. Tito pánové jsou zde pouze do počtu a těmi, kdo ve skutečnosti excelují, jsou Martha Hudsonová a Mary Watsonová.

Anglická autorka Michelle Birkbyová se v předmluvě této novinky z nakladatelství Grada vyznává ze své lásky a nekonečného obdivu k Sherlockovi, se kterým se coby vášnivá čtenářka seznámila ve svých třinácti letech, ale podle mě to vůbec nebylo nutné. Nadšení z Holmesových dobrodružství na vás dýchne z každé stránky a vy se z tepla domova přenesete do temných uliček Londýna, kde bují zločin.

Dům na Baker Street nezapře ženský rukopis. Birkbyová je citlivá vypravěčka, která se na rozdíl od svého předchůdce nebojí emocí a sentimentu. Její vyprávění je živé, upřímné a jistým způsobem poetické. Duchovní otec Sherlocka Holmese, spisovatel sir Arthur Conan Doyle, byl veleben jako mistr epigramu a zkratky, kdežto Birkbyová si dala záležet i na popisech, charakteristikách a navození atmosféry.

Ačkoliv je příběh vyprávěn z pohledu ženy, protože ho v první osobě vypráví paní Hudsonová, Dům na Baker Street zaujme a pobaví i mužské čtenáře. Za klíčovou zápletku by se nemusel stydět ani Doyle a mrtvé jsem přestala počítat, když se jejich počet přehoupl přes první desítku. Detektivních linií je zde několik a všechny jsou poměrně brutální. Jako detektivka je Dům na Baker Street originální a nápaditý počin okořeněný humorem a špičkováním mezi dvojicí Hudsonová – Watsonová a dvojicí Holmes – Watson.

Autorka ctila předlohu a nepouštěla se do žádných experimentů ani novot. Hojně zde odkazuje na povídky a romány, ve kterých Holmes vystupoval, a nijak se nebála využít Doylovy vedlejší postavy. Hodně zábavná je například Irene Adlerová anebo Mycroft Holmes. Birkbyová fabuluje a rozvíjí jejich osudy a vy se budete báječně bavit. A je přitom jedno, zda znáte předlohu, anebo je toto vaše první seznámení s nejslavnějším detektivem všech dob.

Jak již bylo řečeno, vypravěčkou příběhu je Martha Hudsonová, hospodyně Sherlocka Holmese. V prvních kapitolách vás seznámí se svým krátkým manželstvím a vysvětlí vám, jak se stalo, že je z ní majitelka londýnské nemovitosti. Hudsonová má neustále na zřeteli čtivost svého příběhu, se čtenáři komunikuje a vyžaduje od nich aktivní spolupráci. V románu figuruje jako postarší laskavá dáma se srdcem na pravém místě. Když její podnájemník odmítne jistou klientku, Martha ji pozve do kuchyně, kde se jí dotyčná nad šálkem čaje a skvělými koláčky svěří se svým trápením.

Martha záhy získá spojenkyni v manželce Johna Watsona a spolupráce obou dam funguje na principu Velký detektiv a jeho pomocník. Paní Hudsonová důvěřuje svým dedukčním schopnostem, zato Mary je do všeho hrr. Na obě ženy čeká spousta dobrodružství a řada věcí, které je zapotřebí vyřešit. Jejich protivník je bezohledný mizera zneužívající lidských slabostí a rozhodně jim nechce dát nic zadarmo. Během vyšetřování zemře hezká řádka lidí a tipuji, že to budou ti, které budete považovat za pachatele.

Birkbyová je v tomto ohledu naprosto nevypočitatelná a lehce škodolibá. Baví ji vodit vás za nos a předkládat vám další a další falešné stopy. Ona i její aktéři si nechávají v rukávu spoustu es, a tak se těšte na řadu parádních překvapení. Sir Arthur Conan Doyle měl řadu epigonů, kteří se snažili pokračovat v jeho díle, a Michelle Birkbyová je jednou z mála, kterým se to podařilo. Dům na Baker Street je skutečná lahůdka, proto ji vřele doporučuji všem milovníkům napětí a dedukce.

Autor: Veronika Černucká
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Dům na Baker Street
Čeština
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –