Evropská krize očima Jana Petránka

archiv revue
V dubnu se v Domě knihy konala beseda s novinářem Janem Petránkem. V rámci besedy proběhla i autogramiáda jeho publikace Na co jsem si ještě vzpomněl.
V dubnu se v Domě knihy konala beseda s novinářem Janem Petránkem. V rámci besedy proběhla i autogramiáda jeho publikace Na co jsem si ještě vzpomněl.

Nejen novináři, ale i široká veřejnost včetně mladých lidí oceňuje moudrá slova Jana Petránka na vlnách Českého rozhlasu Dvojka a jeho pravidelné sloupky v Týdeníku Rozhlas. Jan Petránek se fundovaně a velmi pečlivě zabývá třeba uprchlickou krizí, arabskou mentalitou, ale i úmyslem severokorejského nejmladšího diktátora Kim Čong-una potrestat celý svět za to, že neuznává jeho genialitu.

Jan Petránek je novinář, komentátor, literát, disident a legenda české žurnalistiky nastoupil do Československého rozhlasu v roce 1951, krátce po vystudování Českoslovanské obchodní akademie v Resslově ulici. Už tehdy se specializoval na mezinárodní politiku, kosmonautiku a strategii. Coby zahraniční korespondent působil v Indii, Pákistánu, SSSR, Vietnamu a Číně. Ještě v létě 1969 reportoval přistání amerických kosmonautů na Měsíci. V důchodu je od roku 1993, dodnes ale pracuje jako stálý spolupracovník zpravodajství České televize a internetového portálu ČT24. Za rok 2012 obdržel novinářskou cenu Nadace ČLF K. H. Borovského Čestnou cenu Opus Vitae za ryzí novinařinu, obdivuhodný rozhled a životní nezmarství.

Na besedě byla přítomna také paní Hana Kuchařová ze Syndikátu novinářů.

Hana Kuchařová: Děkujeme za vřelý potlesk, jsme rádi, že jsme tady mohli přivítat pana Jana Petránka, který má rád, když se mu říká Honzo, protože je normální a není to vůbec žádný náfuka. Řekl mi, že tady přijíždí na derniéru svého žurnalistického života.

Jan Petránek: Vy všichni víte, že dnešní situace v Evropě je velice komplikovaná. Stačí jedna malá věta a okamžitě se štěpí národ. Je to jako, když se hádá Sparta se Slávií nebo Ostrava s Brnem.

Hana Kuchařová: Jene, proč Evropská unie nedokáže Evropu sjednotit?


Jan Petránek: Evropská unie kdysi začala bombardovat Kaddáfího, dnes je to Obama, který říká, že se dopustil velké chyby tím, že nechal padnout Kaddáfího. Víte, co je nejhoršího a co nás nejvíce bolí na té imigraci? Že je rozvrtaná afghánská zóna.

Hana Kuchařová: A proč si tedy Evropská unie nedokázala doposud zajistit svůj prostor? Ta migrace přece začala již dříve.

Jan Petránek: Princip je ten, jak byla postavena Evropská unie. Začalo to po válce. Musela se smířit Francie a Německo. Tohle téma je však na delší povídání.


Hana Kuchařová: Co si myslíš o Turecku? Teď na něj velice spoléháme, i když se Turecko islamizuje, chce naftu. Můžeme spoléhat, že tam zadrží všechny ty migranty, kteří se k nám snaží za každou cenu dostat?


Jan Petránek: V Praze byla kampaň Český sen. Hrnuly se tam tisíce lidí, strhly plakáty a bylo tam jen pole. Stejným způsobem se dá oblbnout každý.


Měl jste údajně prohlásit, že Amerika chce na Krymu postavit vojenskou základnu. Zajímalo by mě, jestli to byla nějaká kachna nebo jak to bylo?

Jan Petránek: Někdo zneužívá mé jméno a veškeré informace si můžete klidně ověřit u mě skrze mou emailovou adresu. To jen na úvod. Putin by vojensky neskočil na Ukrajinu, kdyby nedostal informaci, že je zde pokus odtlačit Rusko od moří. Kdyby byl na Ukrajině atlantický pakt, pak by byly rakety z Ukrajiny blízko Rusku stejně, jako z Prahy do Ostravy.

Co si myslíte o možné třetí světové válce?
Jan Petránek: Vědět, jestli bude nebo nebude třetí světová válka, není možné. Ale pokud bude, tak ta 4. světová válka by byla jen s klackama.

Hana Kuchařová: Mají Kurdové právo na svůj stát?
Jan Petránek: Podle jednoho tvrzení je Kurdů 40 miliónů, podle druhého je jich 120 miliónů. Stodvacetimiliónový národ by na to asi měl mít právo.

Hana Kuchařová: Jak koresponduje s Ruskou omezenou armádou dlouhodobá aktivita Ruska v Sýrii? Jaký na to máte názor?

Jan Petránek: Dá se říci, že tato akce byla taková, že Rusko chtělo především zničit několik tisíc těch, kteří z Čečenska utekli, vyzbrojit se, vycvičit se a vrátit se. To, co ani dnes nepřečtete v novinách, je válka v Afghánistánu. Je zde třicet provincií ve válce a u nás se o tom nepíše, protože už to vyšlo z módy.

Četl jsem, že se v Rusku připravuje návrh zákona, který má nějakým způsobem legitimizovat anexi. Dříve to nebylo legitimní a nyní se má chystat návrh zákona, který má tuto problematiku uvést na správnou míru. Více jsem se k tomu nedočetl a zajímalo by mě, zda víte, jak to dopadlo.

Jan Petránek: Když si vezmete internet a zadáte si stránku www.kremlin.ru, tak tam máte možnost zvolit z několika jazyků. Zde se nachází seznam všech zákonů, které Putin podepisuje. Ten dokument je podepsán a máte tam asi šedesát věcí, které se týkají právního statutu Krymu.

Hana Kuchařová: Nerada Honzu omezuju, ale čas se nám krátí a vy si určitě budete chtít nechat podepsat knihy. Chtěla bych upozornit, že Honzu můžete slyšet v pondělí v 15:20 hodin na Ostravském rozhlase.
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Na co jsem si ještě vzpomněl
Čeština

Na co jsem si ještě vzpomněl

5.0 1
89 73
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

S příchodem nového roku se mnoho lidí zamýšlí nad tím, jak efektivněji organizovat svůj čas a úkoly. Diáře se stávají oblíbeným nástrojem, který nám pomáhá udržet přehled o každodenních povinnostech, cílech a plánech.
Říjnový žebříček nejprodávanějších knih v našem e-shopu je tady!
Kniha mě na první pohled zaujala svou laskavou a něžnou obálkou. Ihned mi bylo jasné, že nezůstane jen tak bez povšimnutí. Navíc je zaměřena na téma, které mě velmi zajímá. Doporučila bych ji všem, kteří se nacházejí na životní křižovatce a nevědí, co si se svým životem počít.