Hledání ztraceného času očima Egona Hostovského

archiv revue
Nedávno se mi dostala do ruky kniha z edice Česká knižnice od nakladatelství Host, která zahrnovala dva romány Egona Hostovského – Dům bez pána a Půlnoční pacient. Pokud vás zajímají osudové okamžiky 20. století ne v číslech, ale tak, jak ovlivnily životy obyčejných lidí, nebudete litovat.
Egon Hostovský už má mezi uznávanými českými spisovateli svoje místo a téměř není třeba ho představovat. Vlivem dvojí emigrace, kdy v roce 1939 odešel před nacistickou okupací a v roce 1948 před komunistickým převratem, se stal člověkem se světovým nadhledem na současné dění. Jeho romány se vyznačují silnými autobiografickými prvky. Dům bez pána například odráží Hostovského rodinné prostředí – několik starších sourozenců, židovská tradice, české maloměsto apod. V symbolických čtrnácti dnech, které pražský úředník Emil tráví ve svém rodném domě, se zrcadlí všechny aspekty lidského trápení meziválečné doby (finanční krize, nešťastná láska, otázky židovské identity a rozmáhající se antisemitismus, nemoc i smrt). Moderní život se dostává do konfliktu s tradicí, nová generace už neuznává stejné hodnoty, nerozumí hebrejsky. Dusno rodinného kruhu navíc umocňuje tušení blízké války.

Půlnoční pacient vypovídá o Hostovského zkušenostech s kariérou na ministerstvu zahraničí a o životě Čechů v americkém exilu. Na pozadí špionážní zápletky románu analyzuje pocity spojené s emigrací, jako je snaha o uplatnění, jazyková bariéra, stesk po domově nebo kulturní rozdíly. S postavou Arnoštovy maminky zase připomíná problém vykořenění a dojem vlastní nepotřebnosti u starších lidí v cizí zemi.

Dalším shodným prvkem s autorovým životem je problém zklamání ve vztazích se ženami (Hostovský byl třikrát ženatý) a také hlavní postava intelektuálně založeného hrdiny, který si neví rady se svým bytím, v němž je nespokojený. Prozření přichází až tehdy, kdy hrdina spadne na úplné dno a odloží svou opatrnost (V Domě bez pána se Emilovi rozpadne manželství a ztrácí i dívku do které se zamiloval, v Půlnočním pacientovi Arnošta postihne záchvat mrtvice a je okraden), tehdy konečně spatří, co je skutečnou podstatou věcí a života. Velkou roli v obou románech hraje kromě hledání domova také bolestná zkušenost z minulosti – u Emila jde o nedávno prodělanou nemoc, v případě Arnošta zase o politickým podvodem zmařené manželství.

Hostovského autorský styl zůstává v obou románech podobný – díky propracované psychologii si vystačí s jednoduchým námětem, několika málo postavami, jedním prostředím a velmi krátkým časovým úsekem. A právě na tomto poli rozehrává velkolepou konverzační šachovou partii, která udržuje čtenáře ve stálém napětí. Zkušeně pracuje s předem rozvrženým dějem, takže jednotlivé informace postupně rozkrýváme prostřednictvím četných dialogů, někdy i delších monologů.

Egon Hostovský má stále co říci i k dnešní situaci ve světě, navíc psychologická traumata lidí zůstávají stále stejná, jen je způsobují jiné podněty. Je skvělé, že si díky České knižnici může čtenář doplňovat mezery v naší literatuře a dát přednost o něco starším autorům, kteří rozhodně nejsou venku ze hry.

Autor: Iva Kulihová
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Dům bez pána / Půlnoční pacient
Čeština
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Celý rok s námi soutěžíte především o knihy, ale tentokrát můžete vyhrát něco jiného. V naší VELKÉ PODZIMNÍ SOUTĚŽI, která potrvá od 4. 11. do 17. 11. 2024, se máte na co těšit. Ceny jsou opravdu lákavé! Vyhrát můžete poukaz na zájezd v hodnotě 10 000 Kč od radynacestu.cz a balíčky s atraktivními cenami.
Emotivní a hluboký rozhovor, který drží Zuzana Burešová pevně ve svých rukou.
S příchodem nového roku se mnoho lidí zamýšlí nad tím, jak efektivněji organizovat svůj čas a úkoly. Diáře se stávají oblíbeným nástrojem, který nám pomáhá udržet přehled o každodenních povinnostech, cílech a plánech.