Amsterdam roku 1636. Místní spekulanti obchodují s cibulkami tulipánů, jejichž ceny jsou doslova astronomické. Manželka jednoho z nich, atraktivní Sophia, má úplně jiné starosti. Do jejího života nečekaně vstoupila láska a ona si s ní neumí poradit.
Anglická spisovatelka Deborah Moggachová (1948) má na svém kontě dvanáct románů a dvě sbírky povídek. Tulipánová horečka z nakladatelství Mladá fronta je její nejúspěšnější knihou, a proto nepřekvapí, že byla i zfilmována. Žánrově jde o historický román s prvky detektivky a umím si představit, že jej mužští čtenáři označí za romanci. Kniha je to velice různorodá a každý si tu najde to své.
Hlavní dějová linie je jako vystřižená z červené knihovny, ale na druhou stranu tu nechybí spoustu intrik a na první pohled geniální plán na oblafnutí nepřítele. Zároveň s tím je „Tulipánová horečka“ křehký a něžně poetický příběh s řadou vzrušujících erotických scén. Autorka záměrně využila množství básnických obratů, díky čemuž máte pocit, že čtete báseň v próze. A to báseň nesmírně okouzlující. Nad některými metaforami se až tají dech a i naprostý cynik musí uznat, že Moggachová čaruje se slovy.
Milostný trojúhelník mladé ženy, jejího starého manžela a nadějného malíře se odehrává na pozadí skutečné historické události. Tulipánová horečka je označení pro šílenství, které zachvátilo Holandsko v první polovině sedmnáctého století. Boháči toužili po tulipánech a jejich pěstitelé mohli za jednu jedinou cibulku dostat sumu odpovídající hodnotě domu. Tulipánová cibulka je důležitá i pro náš příběh, který je odvěký jako lidstvo samo. Jde v něm o lásku a o zradu a vás možná pohorší, čeho všeho jsou lidé schopní.
Příběh působí na první pohled vcelku banálně, ale nenechte se mýlit. Jeho hloubka spočívá v tom, co je nevyřčené, a s čím budete chtě nechtě konfrontováni. Vůbec se neodvažuji hádat, která z postav vám bude sympatická a koho budete považovat za klaďase a koho za záporáka. Všechny postavy jsou schopné velkých citů, což je chvályhodné, ale ve jménu lásky (nebo sobectví?) neváhají ubližovat a podvádět.
Čtyřiadvacetiletá Sophia vadne vedle starého manžela, kterého jí vnutila ambiciózní rodina zatížená dluhy. V domě pracuje služka Maria randící s prodavačem ryb a jednoho dne do domácnosti přibude ještě nadějný malíř Jan van Loos. Sophia se do Jana zamiluje a ten její cit opětuje. Dvojice si se svými city neví rady, a ani jeden z nich se neodváží k radikálnímu kroku, třebaže po něm touží.
Dějem zásadně zahýbe Maria, když zjistí, že čeká nemanželské dítě. Z tuctové aférky vznikne důmyslný plán, který by se víc než do romance hodil do špionážního thrilleru. Milovníci detektivek můžou začít hádat, co má kdo za lubem a jak se zachová, ale myslím, že vaše teorie budou jen velmi slabým odvarem toho, co se skutečně stane. Možná si budete myslet, že aktéry důvěrně znáte, ale záhy pochopíte, že všichni jsou báječně nevypočitatelní.
A protože je Moggachová velmi škodolibá dáma, nedá svým postavám nic zadarmo a naopak je podusí, kdykoliv to bude možné. V knize nechybí černý humor a věřte mi, že si hodněkrát řeknete: Dobře jim tak! Tulipánová horečka je zvláštní neuchopitelná kniha. Ano, mohla bych o ní napsat tisíce slov, ale mnohem lepší bude, když si ji sami přečtete. A to i v případě, že máte v plánu shlédnout film, protože ten vám nedokáže přiblížit autorčinu úžasnou stylistiku.
Autor: Veronika Černucká