Isaacson se pustil do pátrání v obrovském množství umělcových poznámek, luštil jeho tajemné kresby, snažil se vžít do otázek, které si da Vinci mohl pokládat. Víme, že Leonarda fascinovalo létání, anatomie, architektura, přírodní zákony, výtvarné umění a mnoho dalších oborů. Byl až posedlý podrobným zaznamenáváním a neúnavným zkoumáním světa. Máme důkazy o tom, jak analyzoval tok řek, světlo a stín, lidské tělo, navrhl předchůdce helikoptéry, tanku či ponorky.
Da Vinciho pole působnosti bylo nezvykle rozsáhlé, a to i přesto, že na objevení některých zákonitostí by nestačilo ani několik lidských životů. Jakým člověkem byl ale ve skutečnosti? Přestože byl všeobecně uznávaný a údajně oplýval také fyzickou krásou a elegancí, musel se potýkat s chudobou či nepochopením svého okolí. Důvodem možná bylo i to, že se choval na svou dobu poměrně nekonvenčně. Někdy se až může zdát, že vším, co Leonardo kdy vytvořil, se především náramně bavil. Ať už jsou to futuristické vynálezy nebo záhadný pohled Mony Lisy, který se na vás dívá, ať stojíte kdekoliv.
Isaacson sleduje vývoj da Vinciho osobnosti tak, jak postupem času měnil místa působnosti, získával nové zkušenosti a setkával se s lidmi, kteří významně ovlivnili jeho budoucnost. Představuje různé role, jimiž si Leonardo prošel v několika etapách, takže ho čtenář poznává od začínajícího tovaryše přes geniálního malíře až po zapáleného vědce.
Da Vinci vzbuzuje senzaci i po půl tisíciletí od své smrti, proto je potřeba uvést mnoho domněnek na pravou míru. Autor životopisu, profesor historie Walter Isaacson, se zhostil svého úkolu v badatelském stylu, jenž se mu osvědčil již u několika bestsellerových knih o tak významných mužích, jakými byli Steve Jobs, Albert Einstein nebo Benjamin Franklin. Nově vydanou biografií tedy vyjadřuje poctu da Vinciho genialitě a jeho přínosu pro lidstvo.