Recenze: Básník smrti

archiv revue
Novinář Jack McEvoy píše o zločinech a smrti jiných lidí. Pak ale zemře jeho bratr Sean, vyšetřovatel z denverského oddělení vražd. Jack nevěří, že spáchal sebevraždu, a tak se rozhodne pátrat po jeho vrahovi na vlastní pěst.

Americký spisovatel Michael Connelly (1956) měl už od dětství jasno v tom, že bude psát knihy. Po studiích na univerzitě začal pracovat jako kriminální reportér v novinách a po nocích pracoval na svém prvním románu. Detektivka Černá ozvěna zaznamenala obrovský úspěch, posbírala řadu žánrových cen a čtenářům se v ní poprvé představil Hieronymus (Harry) Bosch. Dnes má Connely na svém kontě přes padesát knih a pějí na něj chválu nejen čtenáři a recenzenti, ale také jeho konkurenti. Předmluvu k Básníkovi smrti napsal Stephen King a už jen díky němu budeme mít chuť se do knihy pustit. U nás kniha vyšla v nakladatelství Slovart.

Zajímá vás, jaký je autorův recept na úspěch? V první řadě je to vytvoření postav pátračů, které se zapsaly do srdcí čtenářů. Harry Bosch i Jack McEvoy jsou na první pohled zcela obyčejní chlápci, se kterými nebudete mít problém se ztotožnit. Obstáli by i v krimi románech americké drsné školy a vám budou sympatičtí už jen proto, jaké vyznávají hodnoty. Neříkám, že jsou naivkové, ale v současné detektivní produkci najdete jen málo hrdinů, kteří jsou čestní a zásadoví stejně jako oni. Podle nich jsou zákony k tomu, aby se dodržovaly, a oni by se nikdy nesnížili k podvodu. Pravda také je, že všichni přece milujeme příběhy o tom, jak dobro triumfuje nad zlem, že?

Connelly nezanevřel na své původní povolání a s chutí využívá reportážní styl vyprávění. V tomhle ohledu je Jack propracovanější a uvěřitelnější než Harry a skoro bych řekla, že autor píše sám o sobě. Jack nevěří, že jeho bratr spáchal sebevraždu, jak tvrdí policisté, a tak se rozhodne vypátrat pravdu, i když má pocit, že se proti němu spikl celý svět. Hlavní linie příběhu je v duchu klasické detektivky – hádanky a v knize jsou důmyslně poschovávané stopy k řešení. Jack je klaďas každým coulem, ale nemyslete si, že s padouchy jedná v rukavičkách. Když je to nutné, použije násilí, a když nestačí slova, dojde na pěsti.

Básník smrti je příjemně napínavé čtení o chlápkovi, který se rozhodl konat spravedlnost a napravit pošramocenou reputaci svého bratra. Jeho příběh je hodně akční a zároveň má v sobě cosi pohádkového. Pokud máte nějaké trápení nebo jste podlehli podzimním splínům, kniha vám zaručeně zvedne náladu. Přesvědčí vás totiž o tom, že když se chce, tak všechno jde. A také o tom, že šťastné konce čekají i na obyčejné lidi. Stačí věřit v systém a ve spravedlnost. Stephen King prohlásil, že Básník smrti je jedna z nejlepších knih, jakou kdy Michael Connelly napsal, a nám nezbývá než s ním souhlasit. Básník smrti je navíc napsaný tak skvěle, že se neubráníte myšlence, že takhle by měla vypadat takzvaná vyšší literatura a ne detektivka.    

Autor: Veronika Černucká

 
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Černá ozvěna

5.0 2
369 303
Vyprodáno

Výstraha

0.0 0
od 286
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

S příchodem nového roku se mnoho lidí zamýšlí nad tím, jak efektivněji organizovat svůj čas a úkoly. Diáře se stávají oblíbeným nástrojem, který nám pomáhá udržet přehled o každodenních povinnostech, cílech a plánech.
Říjnový žebříček nejprodávanějších knih v našem e-shopu je tady!
Kniha mě na první pohled zaujala svou laskavou a něžnou obálkou. Ihned mi bylo jasné, že nezůstane jen tak bez povšimnutí. Navíc je zaměřena na téma, které mě velmi zajímá. Doporučila bych ji všem, kteří se nacházejí na životní křižovatce a nevědí, co si se svým životem počít.