Milan Krčmář je český spisovatel a novinář. Vystudoval bohemistiku, pracuje jako PR specialista a do světa literatury vstoupil v roce 2012 knihou „…a duše zůstala celá“. V roce 2018 vydalo nakladatelství CPress jeho historický román „Žena z roku 1899“, který ukázal, jakou cestou se bude autor do budoucna ubírat. Aktuální román Bezejmenní vyšel ve stejném nakladatelství a vy se můžete těšit na pozoruhodnou směs historického románu a detektivky.
O Krčmářovi by nikdo nemohl říci, že jde po vyšlapaných cestičkách a že píše o věcech, které se osvědčily. Nijak nepodléhá módě, ale naopak si vybírá témata, která nejsou na první pohled určená masám. Jeho hrdinové bývají obyčejní prostí lidé, jejichž osudy by mohly být banální. Jenomže jich se nějakým způsobem dotkly velké dějiny a je i možné, že oni sami tyto velké dějiny ovlivnili. Bezejmenní mají všechny znaky kvalitní literatury a nebudu nijak zastírat, že jejich četba je poměrně náročná.
První, co vás zarazí, je rozsah knihy. Krčmář preferuje realismus a deníkové záznamy jeho postav jsou velmi důkladné. Větší prostor dostala první vypravěčka, mladá a atraktivní Židovka. Svět i autor ji vidí jako „bezejmennou“, což je v ostrém kontrastu s tím, co všechno vám hrdinka svěří. Nebudete v roli náhodného diváka, ale naopak s ní prožijete všechno, co se jí přihodilo. Její život ovlivnila první světová válka, ale nejspíš vám mohu prozradit, že i jeden zločin.
Bezejmenní jsou čtivým a napínavým krimi románem, kde kořeny zločinu najdete v pasážích týkajících se židovské vypravěčky. Tyto pasáže ale působí nevinně a vy musíte dočíst celou knihu, abyste se dozvěděli, co a jakým způsobem vedlo k tomu, že se ve druhé části druhý hlavní hrdina zabývá brutálním zločinem. Policista opět používá deníkové zápisy v Ich-formě a jeho vyprávění je opět plné „bezejmenných“. V jeho případě jsou to oběti sériových vrahů, kteří se zapsali do historie jako zabijáci a kanibalové.
Milan Krčmář se skvěle popral s velkou výzvou. Báječným způsobem propojil realitu s fikcí a vy v knize najdete řadu výstřižků z dobového tisku. Ty jsou součástí děje, který vás zasáhne svou brutalitou. Zjistíte, jak se i úplně nicotní lidé mohou stát součástí tragédie, o jaké se mluví i o sto let později. A také si uvědomíte, že stačí naprostá prkotina, aby všechno bylo jinak. Ostatně, o tom vás přesvědčí hlavní hrdinka už na počátku knihy. Během okamžiku přišla o svou matku a skončila v nemocnici, kde jí hrozila amputace nohou. Bezejmenní jsou inteligentní a promyšlené čtení pro všechny generace. Je to nadčasový a univerzální román, který neztratí na hodnotě ani časem. Fajnšmekři si na něm smlsnou a on ledacos nabídne i těm, co preferují komerční čtení.
Autor: Veronika Černucká