Ne nadarmo se říká, že nejlepší recenzenti knih pro nejmenší jsou samotné děti. Těm předškolkovým sice občas dělá problém vyjádřit slovy to, co mají na srdci, ale výraz jejich tváře hovoří za vše. Z jejich úšklebků dokážeme ve vteřině vyčíst, co je dobré, co špatné, veselé nebo třeba hrůzu nahánějící.
Když jsem přinesla domů knihu Co vidíš? První slova a obrázky od nakladatelství Svojtka byla mi vmžiku sebrána z rukou. Má dvou a půl letá dcera s výmluvnou hláškou „ukaž, podívám“ vyskočila na pohovku a začala si sama knihu prohlížet. Podle jiskřiček v jejích očích jsem usoudila, že tohle byla trefa do černého. Výrazné barevné ilustrace zaujmou na první pohled nejen samotné dítě, ale také rodiče, který si s chutí přisedne a pustí se do vypravování. Kniha obsahuje obrázky věcí, zvířat a činností, jež jsou dětem většinou známé. Ocitnou se v dětském pokojíčku, v koupelně, kuchyni, na zahradě i mezi dopravními prostředky.
Menší děti se prostřednictvím jednotlivých ilustrací učí poznávat a vyslovovat názvy předmětů, ty větší, které už mají slovní zásobu relativně bohatou a aktivně ji používají (jako například má dcera, která platí za „nejukecanějšího“ člena domácnosti), si v hlavě upevňují, co vlastně znamená, když je něco pod, nad, vedle, na… Jedná se o učení formou hry, která rozvíjí nejen mluvu a uvědomování si světa kolem sebe, ale také utužuje rodinné vztahy. Právě máma nebo táta jsou nejdůležitějším prostředníkem při prohlížení a četbě knížek.
Ptáme se: Co je ve skříni?
Dítě odpovídá: Je tam tričko, kalhoty, ponožky.
Ptáme se: Kdo je schovaný pod keřem?
Dítě odpovídá: Je tam ježek.
V neposlední řadě je třeba zmínit, že se jedná o velkoformátové leporelo s tvrdými deskami. Ideální pro dětské ručky, které tak rády něco ohýbají a škubou. Kniha je pevná a troufám si říct, že přežije i návštěvy kamarádů, bratranců a sestřenic. Se začínajícím podzimem a sychravým počasím je prohlížení knihy Co vidíš? První slova a obrázky od autorky Anity Bijsterbosch skvělou aktivitou, kterou si můžete užít společně s rodinou v teple domova.
Autor: Markéta Bolfová