Iris Lepiková prchá z Estonska a je přijata do uprchlického tábora ve Švédsku. Důvodem útěku je židovský původ jejího manžela. Po boku má naštěstí své dva syny, kteří jí jsou oporou v těch nejtěžších chvílích.
Druhou ženou je zrzavá Elizabeth Herrmanová žijící v dobře situované rodině ve Stockholmu, kde pracuje, i přes nesouhlasné mručení ze strany rodičů, pro štáb protiletecké obrany jako kvalifikovaná telefonistka.
Trojici uzavírá Signe Janssonová, která je nucena opustit tvrdý život na venkově, kde zanechává všechny milované, kteří ji ze své společnosti doslova vyobcovali, a odjíždí pracovat do hlavního švédského města jako hospodyně slepého profesora.
Neuvěřitelné nadání svede tyto tři ženy dohromady a spolu s týmem neúnavných nadšenců pracují na rozluštění šifer umně zakamuflovaných do zpráv fašistických nepřátel.
Švédsko na počátku války zaměstnává spíše hrozba útoku ze strany Ruska než nacistického Německa. Brzy však tým šifrantů odhalí, jaké nebezpečí od fašistů hrozí nejen samotné zemi, ale i dosud neokupovaným spojencům.
První šifra je silný příběh o přátelství a důvěře tří žen, které pohnuly dějinami moderní Evropy. Příjemné počteníčko, zase s malinko jiným dějem, než jsme u románu z války zvyklí, což je jen přínosné, rozšíření obzorů vás nemine. Líbilo se mi zachycení problematiky žen v čistě mužském prostředí, které nebylo, a vlastně dosud často není, jednoduché.
Co nemám ráda, je kniha s otevřeným koncem, ale u této jsem to samozřejmě očekávala, jelikož v anotaci je jasně uvedeno, že jde o první díl historické románové série s názvem Šifrantky. Nezbývá než si počkat, jakým směrem se budou osudy těchto výjimečných žen dál ubírat.
Autor: Denisa Šimíčová