Recenze: Temné osudy Habsburků

archiv revue
Jan Bauer je jedním z nejznámějších českých novinářů a spisovatelů. Věnuje se především detektivkám a literatuře faktu, kde uplatňuje své znalosti českých dějin. A jinak tomu není ani u jeho nové knihy pojednávající o jednom z nejvýznamnějších panovnických rodů v evropské historii - Habsburcích.

Hodiny dějepisu na základní i střední škole patřily mezi moje neoblíbenější. Samozřejmě to bylo díky učitelům, kteří uměli chytlavě poreferovat o jednotlivých etapách lidských dějin. Panovníci českých zemí utkvěli v hlavách nás všech a nejinak tomu bylo i v případě tolik význačného rodu, jakým byl rod Habsburků. Velikáni, ale i ti, kteří byli vychováváni a držení raději v utajení pěkně za zavřenými dveřmi. Jedno si totiž Habsburkové nedali vymluvit – svazky mezi pokrevnými příbuznými. Již z dávné historie, například z dob egyptských faraonů, víme, kam takové svazky vedly. A stejně tak se dopady těchto manželství projevily velkým počtem nápadně abnormálních jevů a genetických anomálií i u potomků Habsburků, které se staly pro tento rod poznávacím znamením. Mezi známé případy patří třeba kulhavý hrbáč Karel „don Carlos“, šílený a sadistický levoboček Rudolfa II. Julius Caesar d´ Austria trpící duševní chorobou či Jana Kastilánská neboli „Jana Šílená“ trpící schizofrenii.

Poslední španělský Habsburk Karel II. byl už jen jasným důkazem degenerace tohoto významného rodu. Trpěl vrozenou srdeční vadou, a dokonce vrozenou syfilidou a epilepsií. Jan Bauer jde však mnohem dál a v knize Temné osudy Habsburků nám představuje celou plejádu zvláštností habsburských panovníků a jejich příbuzných.

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více