Recenze: Tři sestry

archiv revue
„Každý, koho zasáhly válka, věznění nebo útisk, reagoval jinak, a ten, kdo to nezažil, nemůže vědět, jak by se sám v takové situaci zachoval. Nikdo z nás to prostě neví předem.“

Román Tři sestry je založen na slibu danému umírajícímu otci, že jedna druhou nikdy a za žádných okolností nenechají na holičkách. Pouto spojující tři sestry – Magdu, Liviu a Cibi s sebou nese pomyslnou pachuť hořkosti, ani jedna totiž netuší, jak těžké bude toto dané slovo dodržet. V rozpuku jejich dospívání musí čelit rozdělení tváří v tvář té nejbrutálnější ideologii – nacismu. Sestry vyrůstající na malebném Slovensku, se potýkají s barbarským jednáním pod taktovkou Hlinkovy gardy. Jsou, jako mnohé další slovenské mladé dívky a ženy, naverbovány na práci pro Velkou říši. Jejich cesta však nekončí ve slibovaném Německu, ale v nejznámějším pozemském pekle – Osvětimi. Sledujeme každodenní přežívání sester ve vyhlazovacím táboře a doufáme v jediné, ať se jim proboha podaří přežít.

Je až s nevírou, že se jim to opravdu povede a že se vlastně díky násilnému odsunu mohou do rodného kraje po válce zase navrátit. Návrat však není radostný, nespatřují v něm ani špetku pozitivního, naopak, nosí nálepku „těch nechtěných“. A proto i potom, co přežijí nejhorší možné bezpráví páchané na jejich tělech i duších Nacisty, nenalézají klid.

Jejich naděje se upínají k jedinému možnému řešení – začít budovat život na zcela novém místě, v zemi zaslíbené, v Izraeli. Podaří se neodlučitelným sestrám nalézt tolik toužebný pokoj nejen na duši, ale i štěstí v každodenních životních situacích? Na to nám odpoví román známé spisovatelky Heather Morris, která, tak jako v přechozích dvou románech, popisuje události založené na skutečných životních osudech. O to tragičtější čtení se jedná…

Heather Morris a její tvorba se mi moc líbí. Sice se nejedná přímo o nejsilnější čtenářské zážitky, ale vážím si její snahy rozkrývat příběhy těch, kteří by neměli být nikdy zapomenuti. Nikdy mě nepřestane udivovat, kde v sobě lidé nalezli tolik sil k tomu přežít i ty nejstrašnější podmínky a stejně tak mě nikdy nepřestane udivovat, jak k sobě umějí být lidé krutí a překypovat záští vůči někomu, kdo mu vlastně vůbec nic neudělal…

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Tři sestry

5.0 3
399 327
IHNED odesíláme
Čeština

Cilčina cesta

4.9 14
349 286
Vyprodáno
Čeština

Tatér z Osvětimi

4.8 17
349 286
Vyprodáno

Příběhy naděje

3.0 1
od 249
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více