Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Tři sestry

archiv revue
„Každý, koho zasáhly válka, věznění nebo útisk, reagoval jinak, a ten, kdo to nezažil, nemůže vědět, jak by se sám v takové situaci zachoval. Nikdo z nás to prostě neví předem.“

Román Tři sestry je založen na slibu danému umírajícímu otci, že jedna druhou nikdy a za žádných okolností nenechají na holičkách. Pouto spojující tři sestry – Magdu, Liviu a Cibi s sebou nese pomyslnou pachuť hořkosti, ani jedna totiž netuší, jak těžké bude toto dané slovo dodržet. V rozpuku jejich dospívání musí čelit rozdělení tváří v tvář té nejbrutálnější ideologii – nacismu. Sestry vyrůstající na malebném Slovensku, se potýkají s barbarským jednáním pod taktovkou Hlinkovy gardy. Jsou, jako mnohé další slovenské mladé dívky a ženy, naverbovány na práci pro Velkou říši. Jejich cesta však nekončí ve slibovaném Německu, ale v nejznámějším pozemském pekle – Osvětimi. Sledujeme každodenní přežívání sester ve vyhlazovacím táboře a doufáme v jediné, ať se jim proboha podaří přežít.

Je až s nevírou, že se jim to opravdu povede a že se vlastně díky násilnému odsunu mohou do rodného kraje po válce zase navrátit. Návrat však není radostný, nespatřují v něm ani špetku pozitivního, naopak, nosí nálepku „těch nechtěných“. A proto i potom, co přežijí nejhorší možné bezpráví páchané na jejich tělech i duších Nacisty, nenalézají klid.

Jejich naděje se upínají k jedinému možnému řešení – začít budovat život na zcela novém místě, v zemi zaslíbené, v Izraeli. Podaří se neodlučitelným sestrám nalézt tolik toužebný pokoj nejen na duši, ale i štěstí v každodenních životních situacích? Na to nám odpoví román známé spisovatelky Heather Morris, která, tak jako v přechozích dvou románech, popisuje události založené na skutečných životních osudech. O to tragičtější čtení se jedná…

Heather Morris a její tvorba se mi moc líbí. Sice se nejedná přímo o nejsilnější čtenářské zážitky, ale vážím si její snahy rozkrývat příběhy těch, kteří by neměli být nikdy zapomenuti. Nikdy mě nepřestane udivovat, kde v sobě lidé nalezli tolik sil k tomu přežít i ty nejstrašnější podmínky a stejně tak mě nikdy nepřestane udivovat, jak k sobě umějí být lidé krutí a překypovat záští vůči někomu, kdo mu vlastně vůbec nic neudělal…

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Tři sestry

5.0 3
od 219
Čeština

Cilčina cesta

4.9 14
349 286
Vyprodáno
Čeština

Tatér z Osvětimi

4.8 17
349 286
Vyprodáno

Příběhy naděje

3.0 1
od 249
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.