Novinář Vladimír Ševela je autorem knihy Český krtek v CIA s podnázvem Cesta Karla Köchra z STB přes americké tajné služby do Prognostického ústavu. V únoru ji představil v Domě knihy.
Vladimír Ševela je český novinář a reportér, po maturitě učil ve zvláštní škole ve Mšeně u Mělníka. Poté vystudoval češtinu a němčinu na pražské filozofické fakultě, pracoval jako jazykový redaktor v Lidových novinách, pobyl rok v New Yorku, odkud posílal články do různých českých novin a po návratu se začal živit jako novinář na plný úvazek. Prošel redakcemi Mladé fronty Dnes, Lidových novin, Respektu a Týdne.
Karel Köcher je jediným špionem někdejšího východního bloku a pravděpodobně i jediným zahraničním agentem vůbec, kterému se podařilo proniknout do CIA. Jeho kontroverzní příběh nebyl v české literatuře faktu dosud popsán. Köcher byl vysazen do USA v roce 1965 se zdánlivě nesplnitelným úkolem infiltrovat se do amerických zpravodajských služeb. Kniha vznikla na základě mnoha rozhovorů autora s Karlem Köcherem, který souhlasil s neautorizovaným „životopisem“. Autor vyrazil do USA po špionových stopách, v Rusku navázal kontakt s důstojníkem KGB, který ho měl na starosti.
Dá se vůbec udržet emocionální odstup od takovéto kontroverzní látky?
Ten odstup tam je. Nakonec to dopadlo tak, že odstup byl tak velký, že když si knihu pan Köcher přečetl, tak se mnou přestal komunikovat. Neměl to být žádný oslavný text. Nakonec vznikl objektivní text.
Z textu je znát, že to není žádná nenávistná snaha. Pan Köcher z toho tedy nadšen není a kontakt už spolu také nemáte?
V současnosti ne, uvidíme, jak to bude do budoucna.
Jak jste se připravoval na schůzky?
Důležitá byla ta první schůzka. Věděl jsem, že jej oslovili asi po osmnácti letech života v USA důstojníci FBI a CIA, když zjistili, že je špión. A na toto se tehdy připravovaly desítky lidí. Já jsem na to byl sám. Nejprve on sám vyprávěl své příhody, nepokládal jsem mu téměř žádné otázky.
Jaké vlastnosti udělaly z pana Köchera tak úspěšného špióna?
Určitě tah na branku, je to velice inteligentní a cílevědomý člověk. Je vzdělaný, má smysl pro dobrodružství a chtěl udělat díru do světa.
V jedné z úvodních kapitol zmiňujete, že v dětství chtěl být slavný. Mně to nepřipadá jako ideální vlastnost pro špióna, není to tak?
Když ho odhalili, tak většina lidí byla v šoku. Neměl vlastnosti, které by odpovídaly té profesi. Hádal se s lidmi, byl nápadný, užíval si života, kupoval si drahá auta, chodil do erotických klubů. Já jsem se ho ptal, proč na sebe poutal pozornost a na to mi odpověděl, že právě proto, že by to nikdo neočekával.
Myslíte si, že je možné po letech vysledovat motivace jeho činů?
On sám vyprávěl o svém těžkém dětství. To mě překvapilo. Měl velice napjatý vztah s otcem, ani s matkou si moc nerozuměl. Tento komplex se linul celým jeho životem. V CIA dostal práci, která mu přišla podřadná. V tu dobu to zjistila i KGB, měla o něj zájem a to ho nabilo energií.
Setkal jste se s negativními reakcemi, že jste si pro psaní vybral takovou kontroverzní osobnost?
Pouze jeden člověk z ústavu pro studium totalitních režimů řekl, že tato kniha neměla vyjít. To byla snad jediná negativní reakce. Jinak naštěstí ne.
Vy sám jste spolupracoval na scénáři dokumentu o Karlu Köcherovi. Jak probíhala spolupráce s panem Vágnerem?
Když jsem už asi tři roky pracoval na této knize, ozvali se mi lidé, kteří pracovali na dokumentu na stejné téma. Sešli jsme se. Domluvili jsme se, že budeme pracovat společně, i když každý trošku jinak. Dokument už je ve finální fázi, byl promítán na festivalu v Jihlavě, kde pan Köcher přijel a žádal zastavení tohoto dokumentu. Nelíbilo se mu, že tam byla řeč o jeho sexuálních eskapádách v USA, kde chodil na swingers párty i se svou ženou.
Vaše kniha má v popisu, že je to neautorizovaný životopis, můžete nám to trochu vysvětlit?
Jsou zde dvě možnosti. Buď ten autor nesplní požadavek toho zpovídaného a vydá to v neautorizované podobě. Nebo ten zpovídaný na té autorizaci netrvá, což je můj případ. A to mě překvapilo. Kdybych mu to dal přečíst před vydáním, tak ani nevím, jestli by to vyšlo.
Vy jste nedávno řekl, že vám chybí informace. Jsou to informace z archívu KGB, kde je ta konečná pravda?
Určité informace chybí a mám obavu, že se neotevřou nikdy.