Když se píše historie
Představte si, že by se dalo předem ovlivnit, aby vás nedostihly dědičné nemoci a vy jste měli celkově pevnější zdraví. To je už nyní možné díky takzvaným genetickým nůžkám, pro které se používá zkratka CRISPR. Nežádoucí část genomu se jednoduše „vystřihne“ a nahradí správnou. Tento zásadní objev se stal spásou medicíny, ale když si představíte, co všechno by znamenalo jeho zneužití, začne vás z něj trochu mrazit. Proto Jennifer Doudnaová začala přednášet také o etické stránce editace genomu. Když se na věc podíváme z hlediska vážných chorob jako například rakovina nebo AIDS, zjistíme, že tady možnost úpravy genetické informace může zachraňovat životy.
Téma největšího biologického objevu 21. století, který posunul možnosti lékařů a biologů o velký kus dopředu, zaujalo autora bestsellerových životopisů Waltera Isaacsona. Ten sepsal fascinující příběh Jennifer Doudnaové a jejího týmu v nové knize Prolomený kód života. Autorem předmluvy k jejímu českému vydání je jeden z členů týmu, biolog a chemik Martin Jínek.
Na stopě významným osobnostem
Walter Isaacson se biografiím věnuje už dlouhá léta. Napsal celou řadu knih o důležitých světových osobnostech jako Steve Jobs, Albert Einstein, Henry Kissinger nebo Benjamin Franklin. Velký úspěch sklidil životopis renesančního génia Leonarda da Vinci, ve kterém sestavil reálný portrét umělce a vynálezce na základě zkoumání původních deníkových záznamů.
Nenechte si ujít ani knihu esejů Vůdcové, myslitelé, hrdinové, v níž Isaacson zaznamenal nejen myšlenky a názory významných osobností, ale současně také čtenářům zprostředkoval různé pohledy na světové dění. Vzpomíná zde mimo jiné na svou návštěvu Prahy a setkání s Václavem Havlem.
Isaacson se intenzivně zabývá také fenomény současné doby, podle něj nastoupí po současné digitální revoluci revoluce biologická. Právě proto vás v novince Prolomený kód života zavede do vědeckého prostředí, kde vznikají objevy, které mají mezinárodní význam.