Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Michaela Karsten: Úspěšná paměť

archiv revue
Koncem dubna se v Domě knihy konala beseda s trojnásobnou mistryní světa v paměťových schopnostech a lékařkou Michaelou Karsten.
Koncem dubna se v Domě knihy konala beseda s trojnásobnou mistryní světa v paměťových schopnostech a lékařkou Michaelou Karsten.

Jsou lidé se „zázračnou pamětí“ hříčkou přírody, nebo jde o kombinaci talentu a tvrdé práce? Co se děje v jejich mozku? Šampioni soutěží v paměťových schopnostech poskytují návod, jak zdokonalit paměť a jak snížit proces zapomínání. Nemějte obavu z náročnosti, povedou vás krok za krokem.

Michaela Karsten, promovaná lékařka, paměťová expertka od roku 2000. Od roku 1998 je aktivní v paměťovém sportu, v kterém dosáhla řady vysokých ocenění. Může se pyšnit titulem trojnásobné mistryně světa v paměťových schopnostech, je několikanásobná národní mistryně (ČR). Vystudovala německý jazyk (Goethe Institut) v Mnichově. V roce 2010 založila vlastní společnost MindKarat® pro mentální a paměťový trénink. Je autorkou knihy “Úspěšná paměť”, publikovala také řady článků o paměti. Založila projekt Brillant Brain. K jejím firemním klientům patří mezinárodní společnosti jako např. GE Money Bank Praha, TopVision Praha, HP Academy Praha, DZ Bank Berlin, Justizministerium Thüringen, Innenministerium Thüringen, NDR/Norddeutsche Rundfunk Hamburg, IT-Firma ORACLE, IBM a mnohé další. Založila spolek KIWANIS Club Erfurt (třetí největší světová servisní organizace na pomoc dětem), MENSA ČR a je členka spolku žurnalistů DVPJ – Německo.

Pamatujete si, kdy jste naposledy něco zapomněla?
To je dobrý dotaz. Díky tréninku, když vím, jak mám s tou pamětí zacházet, tak se tomu snažím předcházet. Jediné, co mě napadá, je situace, kterou mi říkal jeden kolega. On říkal, že jel na představení, kde měl prezentovat asi pro 400 osob. Chvíli před zahájením dostal telefonát a organizátor se ho ptal, kde je. On mu řekl, že už je na nádraží a zjistil, že jel 800 km na jinou stranu. Byla tam totiž shoda názvů, ale on už nevěnoval pozornost té adrese a toto nastalo. To je v našem povolání průšvih.

Projeví se trénink paměti na snímcích z magnetické rezonance? Projeví se to přímo na mozku?
Ano, to je výborný dotaz. Sama jsem byla dost často testována, kdy sledovali, co se děje v mém mozku. Pro vědce bylo nepochopitelné, když jsme neustále prokazovali, že se dá výkon mozku zvýšit o 500, 600, 800 – 1000 procent. Toto jim nebylo jasné a neustále jsme byli někde testováni. U nás prokázali, že se nám vyvinuly postranní strany mozku a ty jsou zodpovědné za schopnost vizualizace. Celkově u nás docházelo k většímu prokrvení mozku. Velice zajímavé bylo také, že toto dokázali prokázat u taxikářů v Londýně, kde nesmí používat navigaci.

Vy jste prošla vzdělávání v České republice. Myslíte, že vede lidi ke správnému používání paměti nebo je potřeba něco zlepšit?
Já bych na to asi odpověděla všeobecně. Žiji asi 18 let v Německu, a když vycházím ze svých zkušeností, je potřeb, aby to prostředí nabízelo dostatečnou koncentraci. Musí být kvalitní kantoři, takže investice do vzdělávání. Pak je důležité, zda má ten kantor touhu a zájem předávat. To už se dostáváme trochu do politiky a do financí. Pak je potřeba mít nadání a touhu to vše předávat.

Které profese jsou na tom s pamětí obyčejně nejlépe?
V podstatě ty, kde se ta paměť neustále trénuje. To, co já vám nabízím, je v podstatě nějaká nadstavba.
Ve vaší knize mě velice zaujala informace, která spojuje trénink paměti s neurodegenerativními chorobami. Je na tom opravdu lépe člověk, který trénoval paměť, když už tedy přijde tato choroba?
Pokud budete do vysokého věku mentálně aktivní, tak jste si vytvořili jakousi větší zásobu spojů mezi mozkovými buňkami. U této osoby se výpadky paměti posunou do vyššího věku. Je velice důležité, aby byl ten mozek trénován.

Je to výborný impuls k tomu, aby se člověk o svou paměť staral. Jsou na tom s tréninkem paměti muži a ženy?
Vypozorovala jsem, že ty ženy nemusely do toho tréninku investovat tolik energie. Muži zase mají od přírody danou soutěživost, takže měli vždy snahu tu situaci rychle zanalyzovat, takže tam hrál i hormonální rozdíl určitou roli.
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Úspěšná paměť
Čeština

Úspěšná paměť

3.0 1
299 245
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –