V západní Africe to vře. Nejen že ve velkém bují obchod s otroky, kteří jsou dále na lodích přemisťováni do Ameriky či do zemí Orientu, navíc mezi sebou svádí jednotlivé africké kmeny krvavé boje. Jejich počínání je brutální a s rivalem nemají většinou slitování. Mnohé kmeny se navíc zaprodaly a evropským obchodníkům pomáhají „lidské maso“ chytat. Autorka se nebála popsat zvěrstva, kterých se oba tyto tábory dopouštěly. Realita musela být stonásobně horší. Až se mi při tom pomyšlení zvedá žaludek.
Hlavní hrdinkou příběhu je Aine, egbadská princezna, která je po vyvraždění svého kmene zajata. Měla štěstí v neštěstí, byla darována královně Viktorii jako exotický diamant. Líbilo se mi líčení pocitů a vjemů Ainy z neznámého prostředí, když loď přirazila k anglickým břehům. Ohromení z bílé kůže lidí, jež byla bledší než samo nebe, ale i ošacení, které se tolik od toho afrického lišilo. Musela si zvykat na tolik věcí. Od počasí, po naprosto jiné náboženství. Naučit se musela angličtině i ctihodnému chování, jelikož často navštěvovala královský palác. Se svou novou identitou bojuje Aine s vervou. Je dost svéhlavá a tvrdohlavá, zároveň kurážná se zvídanou myslí, ale také si moc dobře uvědomuje, co si může a nemůže dovolit. S čím má velký problém je, že o svém budoucím osudu nemůže rozhodovat sama. Stává se pomyslnou šachovou figurkou v intrikánských hrách mocných. Díky vlivu královny a provdání se za jednoho z nejbohatších podnikatelů afrického původu, se navrátila do své africké domoviny. Zprvu nechtěla, Afrika pro ni představovala místo spojené se smrtí, ztrátami, nenávistí, nepochopením a nepřejícností.
Ač toho za svůj život princezna prožila dost, zemřela ve velmi mladém věku na ostrově Madeira.
Schovanka královny Viktorie je neuvěřitelně čtivý román, ve kterém jsem se opět dozvěděla plno zajímavostí o tématu, který mne roky zajímá – otrokářství. Sama jsem v minulosti navštívila jednu z nejvíce zainteresovaných zemí, odkud se otroci vyváželi – Zanzibar. Pro oběti je zde vybudován památník a turisté si mohou projít místa, kde byli lidé určeni k transportu nejen drženi, ale i vystavováni potenciálním kupcům.
Autor: Denisa