Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Malí filozofové

archiv revue
Filozofie pro malé i velké v zábavném podání

Scott Hershovitz je americký filozof a spisovatel, na svém kontě má již množství publikací zajímajících se právě o filozofii a témata s ní spojená. V České republice debutoval s titulem Malí filozofové, který vydalo nakladatelství JOTA
 

Možná je trochu škoda, že se nakladatelství rozhodlo název změnit a neponechat ho v originální formě. V zahraničním znění se totiž knížka jmenuje Nasty, Brutish, and Short. Souhlasím, že Malí filozofové - Velké otázky těch nejmenších je více vhodný a všeříkající pojmenování, avšak právě o původním znění se sám autor několikrát zmiňuje ve svém počinu, a tak mohou být čtenáři z počátku lehce zmatení a některé narážky tak úplně nedávají smysl. 
 

Publikace se dotýká těchto témat:  

Porozumět morálce  – zaměření na práva, pomsty, trestu, autority i jazyka.  

Porozumět sám sobě – gender, rasa a zodpovědnost 

Porozumět světu – vědění, pravda, mysl, nekonečno, bůh a na závěr Jak vychovat filozofa. 
 

Autor je nejen spisovatel a filozof, ale také rodič, což značně ovlivňuje celou jeho přednášku, kterou v publikaci předkládá. Dozvíte se toho nejen hodně o filozofii, jejích hlavních pilířích a osobnostech, ale také zjistíte, jaké zvyky má Scott Hershovitz se svou rodinou. Jaké rodičovské i manželské názory sdílí a jak vlastně on sám nahlíží na život a jeho aspekty. 

 

Velkým kladem je, že ačkoliv se jedná vlastně o studii, velice produktivní, poutavou a zajímavou, pořád je příhodně nadlehčená a může tak posloužit širokému obecenstvu. Není třeba znát filozofii, i když mít základní znalosti nikdy neuškodí. Oproti tomu, jste-li jako já milovníky filozofie a myšlení, budete nadšení. Filozofická oddechovka, která nejen připomíná spoustu faktů, ale také nadhazuje nové a nové otázky, ukazuje nové směry a především zobrazuje, že pokud dětem dáme prostor, dokážou se velice efektivně zamýšlet a zkoumat. Tvůrce nám tak vlastně říká, že od našich ratolestí se toho můžeme vážně mnoho naučit a dozvědět, když nasloucháme a zajímáme se. To sice není žádné tajemství, ale zaměření na filozofii byste u svých potomků předškolního věku asi nečekali, a přesto tomu tak je. 
 

Titul není typicky humorný, ale skutečně se dočkáte i zábavných stránek. To kupříkladu ve chvílích, kdy vás zajímá psychologie a autor se podělí o  zkušenosti s experimentální výchovou, které na sobě vzájemně s manželkou zkoušeli. Nebo jakým způsobem mu vlastní děti dokážou vytřít zrak. Díky tomu je knížka opravdu zábavná a dynamická, takže ji snadno přečtete za pár dní i bez přestávek, které třeba jinak u populárně naučných a odbornějších publikací aplikujete. 

 Průvodcem filozofií není sám Scott Hershovitz, ale i jeho chlapci - Rex a Hank. Zvídaví, bezelstní a chytří chlapci, kteří jemu i nám pomáhají najít třetí rozměr v různorodých otázkách, nad kterými si lámali hlavy i přední filozofové. Knihu tak můžete číst delší dobu především z toho důvodu, že vás opravdu hodně ponouká k zamyšlení a za kapitolu se třeba i několikrát zastavíte a dumáte, jak to vnímáte vy sami. V tom je knížka naprosto skvělá, nejen učí, ale i podněcuje jako správný profesor. 
 

Věřím, že stejně jako mně, vám bude ctí a radostí poznat rodinu Hershovitzových, kteří vám toho hodně řeknou o námětech filozofie, ale i o sobě. Jedná se o chytré a nápadité čtení, vhodné pro přemýšlivé čtenáře, toužící po určitém typu osvěty, ale i oddechu. Styl a tempo, které spisovatel vybral, je víc než vyhovující, stejně tak jako jeho nauka. 
 

Hershovitz o sobě hovoří v ich-formě a představuje tak svůj příběh spolu se svými dětmi a ženou. Ke všemu to zaměření na filozofii je naprosto perfektní. Není to sice žádné odborné čtivo, ale naopak jemnější verze, zobrazující, jak moc nám toho děti mohou předat. U některých otázek a nadhozených textů k zamyšlení jsem byla nadšená, jiné pro mě byly trochu oříšky, ale vždycky mě bavilo zkoumat je spolu s autorem. Myslím, že tuto knihu si jednou budu chtít přečíst i se svými dětmi a možná zjistím, že jsou v jádru také filozofy. Byl to neobyčejný zážitek, osobně mohu jen doporučit a věřím, že se stane nezapomenutelným a zábavným počinem, který vám předá víc než tušíte. 

Autor: Chensie Ips

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Malí filozofové

0.0 0
od 348
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –