Recenze: Prolomený kód života

archiv revue
V nakladatelství Práh vyšla další kniha proslulého autora životopisů Waltera Isaacsona, který čtenářům přiblížil život Einsteina, Leonarda da Vinciho nebo Steva Jobse. Tentokrát se zaměřil na Jennifer Doudnaovou a její Prolomený kód života.

Na knize mě zaujalo hned několik věcí. V prvé řadě jsem byla zvědavá na informace o genetickém inženýrství, lákalo mě číst o úspěšné ženě a také pro mě bylo jistotou jméno Waltera Isaacsona. Jeho knihu Leonardo da Vinci jsem poslouchala jako audioknihu a pamatovala jsem si, že šlo o obsáhlé dílo přímo nabité zajímavými informacemi.
 

Ostatně obsáhlosti jsem se při prvním pohledu na knihu docela lekla i v tomto případě. Měla jsem obavy, aby čtení nebylo příliš náročné a zdlouhavé, ale ty se naštěstí rozplynuly hned po několika stránkách. Ačkoliv je kniha populárně-naučná a je plná odborných termínů, čte se skoro jako detektivka. Autor čtenářům totiž nabízí skvělý pohled do zákulisí vědecké práce a někdy je to až napínavé.
 

České vydání knihy začíná předmluvou Martina Jínka patřícího do týmu Jennifer Doudnaové a následuje předmluva Waltera Isaacsona. První část se zaměřuje na počátek života Jennifer Doudnaové, popisuje v krátkosti její dětství, vlivy a studium. Další části se zabývají metodou CRISPR, editováním genů a také využitím CRISPRu a s tím spojenými morálními dilematy. V osmé části s názvem Zprávy z fronty se do příběhu zapojuje sám Walter Isaacson a zkouší si práci v laboratoři a také navštěvuje uváděné vědce. Závěrečná část je nejaktuálnější a popisuje situaci spojenou s koronavirem. V závěru se nachází epilog, poděkování, poznámky, fotokredit, jmenný rejstřík a informace o autorovi.
 

V tomto ohledu souhlasím s názory jiných čtenářů, že zde chybí věcný rejstřík a také nějaké shrnující informace o Jenifer Doudnaové. Dozvíte se o ní hodně, přečtete si několik stránek o tom, jak soupeřila s ostatními vědci, jak dělala konference a hovořila na nich, ale sami si musíte zjistit, kdy se narodila a podobně. Nějaká časová osa by opravdu nebyla na škodu.
 

Prolomený kód života mě velmi bavil, pobavila mě pasáž o názvu CRISPR, což by podle manželky jednoho vědce byl dobrý název pro psa. Líbilo se mi, jak se mnohé nápady rodily na konferencích a fascinovalo mě, jak to ve vědeckých kruzích chodí. Bylo pro mě až nepředstavitelné, jak funguje vydávání ve vědeckých časopisech a moc mě toto čtení o soupeření bavilo. Velmi mě zaujala část knihy o možném využít CRISPRU, o biohackingu a etice, která byla opravdu k zamyšlení.
 

„Doudnaová je přesvědčená, že to dobré, co nám může CRISPR přinést, nakonec převáží všechna rizka. „Věda se nevyvíjí pozpátku a nemůžeme se odnaučit něco, co už známe, takže musíme najít rozumnou cestu vpřed,“ říká a připomíná tím název závěrečné zprávy konference v Napa Valley, kterou v roce 2015 napsala. „Nic takového jsme ještě nezažili. Máme teď možnost ovládat svou genetickou budoucnost, což je úžasné a zároveň děsivé. Proto musíme postupovat obezřetně a s úctou k moci, kterou jsme získali.““ (str. 360)
 

Jennifer Doudnaová si mě při čtení brzy získala, líbila se mi její povaha i přístup. A samozřejmě jsem si uvědomovala, že to není celé jen o ní, že jde o práci spousty lidí, nejen z jejího okolí. Na spoustu věcí přišli konkurenti a posunuli výzkum zase o kus dál. To vše se Walter Isaacson snažil ukázat a bylo to moc zajímavé čtení. Přiznávám, že když jsem četla pasáž o tom, jak se Jennifer Doudnaová dozvěděla o Nobelově ceně, byla jsem až dojatá. Tak moc mě kniha vtáhla a dostala a věřím, že vás chytne také! 

Walter Isaacson se narodil 20. května 1952 v New Orleans. Americký novinář a spisovatel byl v minulosti ředitelem CNN a editorem časopisu Time. Svou novinářskou kariéru začal v londýnských Sunday Times, v roce 1978 začal pracovat pro časopis Time jako politický dopisovatel. Žije ve Washingtonu, D. C., kde je generálním ředitelem amerického nezávislého think - tanku Aspenu Institute, který se dlouhodobě věnuje podpoře politiky založené na hodnotách, myšlenkách a ideálech dobré společnosti, jež propaguje prostřednictvím seminářů a konferencí. 

Hodnocení: 88 %
Autor: Jana Langerová

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Prolomený kód života

5.0 1
od 349

Leonardo da Vinci

5.0 5
od 327
Čeština

Einstein

0.0 0
349 314
POSLEDNÍ KUSY
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

S příchodem nového roku se mnoho lidí zamýšlí nad tím, jak efektivněji organizovat svůj čas a úkoly. Diáře se stávají oblíbeným nástrojem, který nám pomáhá udržet přehled o každodenních povinnostech, cílech a plánech.
Říjnový žebříček nejprodávanějších knih v našem e-shopu je tady!
Kniha mě na první pohled zaujala svou laskavou a něžnou obálkou. Ihned mi bylo jasné, že nezůstane jen tak bez povšimnutí. Navíc je zaměřena na téma, které mě velmi zajímá. Doporučila bych ji všem, kteří se nacházejí na životní křižovatce a nevědí, co si se svým životem počít.