Recenze: Ukrývané děti

archiv revue
Publikace Ukrývané děti dává hlas dětem, které byly za druhé světové války ukryty, ukrývány a zcela odkázány na pomoc druhých, a to jen proto, že šlo o Židy. Dle dostupných informací se takto schovávalo 28 tisíc lidí a jen 16 tisíc se dočkalo konce války. Ten zbytek byl buďto zrazen, nebo jinak polapen a zavražděn. Ovšem příběhy takovýchto přeživších nevinných duší nejsou veselé ani po skončení války. Jejich návraty do běžného života neměly s normálem pranic společného.

„Mír nerozpustil všechen smutek.“

– citace z knihy, str. 5 –

 

Zbavit se vlastní identity a stát se někým jiným. Vysvětlit tuto nutnost u začínajících puberťáků, co už chápou jisté souvislosti, je docela dobře možné, ale jaká muka a zmatek to muselo vyvolat v hlavičkách těch nejmenších?

Autentické výpovědi hrstky přeživších dětí sepsali dokumentarista Marcel Prins a šéfredaktor Peter Henk Steenhuis. Kromě této knihy společně vytvořili také fantasticky propracovanou interaktivní webovou stránku nazvanou Hidden like Anne Frank.

Příběhy předávají totožné emoce – je z nich patrný strach a nejistota dětí, co je čeká, stesk po domově, ztráta svobody, identity, ale i důvěry. Po shledání s příbuznými, jichž se dožilo jen pár z nich, se dostavil často ten nejhrůznější pocit – pocit odcizení. Maminka byla najednou cizí paní... Jak bolestné muselo být navrácení se do běžného života pro obě strany, je pro naši generaci naprosto nepředstavitelné. Nadto se navrátilci nesetkávali s velkým porozuměním. Jejich domy a majetky byly zabrány jinými, a ti rozhodně neměli pro jejich touhu vrátit se domů nejmenší pochopení.

Prostřednictvím jejich slov máme jedinečnou možnost nahlédnout do nitra dětí, které z ničeho nic musely opustit rodiče, sourozence, příbuzenstvo, kamarády, sousedy a stát se „přítěžkem“ rodin jiných. Někdy šlo díky bohu o milující lidi, ochotné obětovat vlastní život za jejich záchranu, jindy bohužel o prospěcháře poskytující dočasný „azyl“ za nemalou úplatu.

Některé děti měly štěstí a zůstaly v bezpečí hned u první rodiny, další putovaly stále dál a dál. Vůbec si neumím představit tu beznaděj v dětských očích.

Na závěr si dovolím k tématu ukrývání Židů za totálně nehumánních podmínek doporučit výborný román Dívka v zeleném svetru, který vydalo v roce 2021 nakladatelství Kontrast. Román vychází rovněž ze skutečných událostí jedné rodiny původem ze Lvova.


Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Jsou tady první letošní novinky. Pojďte se podívat, které tituly vychází v lednu. Opět přinášíme pravidelnou porci našich tipů...
Americká spisovatelka Denny S. Bryce přichází s historickým románem „Schovanka královny Viktorie“, který je založen na skutečných událostech. Kniha vychází v edici Klokan pod záštitou nakladatelství Alpress.
Vyhrajte příběh plný tajemství, pohádek a romantiky. Kniha Tajemství lesa Grimm čeká na 2 výherce!
Prémiový obsah
číst více