Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Ukrývané děti

archiv revue
Publikace Ukrývané děti dává hlas dětem, které byly za druhé světové války ukryty, ukrývány a zcela odkázány na pomoc druhých, a to jen proto, že šlo o Židy. Dle dostupných informací se takto schovávalo 28 tisíc lidí a jen 16 tisíc se dočkalo konce války. Ten zbytek byl buďto zrazen, nebo jinak polapen a zavražděn. Ovšem příběhy takovýchto přeživších nevinných duší nejsou veselé ani po skončení války. Jejich návraty do běžného života neměly s normálem pranic společného.

„Mír nerozpustil všechen smutek.“

– citace z knihy, str. 5 –

 

Zbavit se vlastní identity a stát se někým jiným. Vysvětlit tuto nutnost u začínajících puberťáků, co už chápou jisté souvislosti, je docela dobře možné, ale jaká muka a zmatek to muselo vyvolat v hlavičkách těch nejmenších?

Autentické výpovědi hrstky přeživších dětí sepsali dokumentarista Marcel Prins a šéfredaktor Peter Henk Steenhuis. Kromě této knihy společně vytvořili také fantasticky propracovanou interaktivní webovou stránku nazvanou Hidden like Anne Frank.

Příběhy předávají totožné emoce – je z nich patrný strach a nejistota dětí, co je čeká, stesk po domově, ztráta svobody, identity, ale i důvěry. Po shledání s příbuznými, jichž se dožilo jen pár z nich, se dostavil často ten nejhrůznější pocit – pocit odcizení. Maminka byla najednou cizí paní... Jak bolestné muselo být navrácení se do běžného života pro obě strany, je pro naši generaci naprosto nepředstavitelné. Nadto se navrátilci nesetkávali s velkým porozuměním. Jejich domy a majetky byly zabrány jinými, a ti rozhodně neměli pro jejich touhu vrátit se domů nejmenší pochopení.

Prostřednictvím jejich slov máme jedinečnou možnost nahlédnout do nitra dětí, které z ničeho nic musely opustit rodiče, sourozence, příbuzenstvo, kamarády, sousedy a stát se „přítěžkem“ rodin jiných. Někdy šlo díky bohu o milující lidi, ochotné obětovat vlastní život za jejich záchranu, jindy bohužel o prospěcháře poskytující dočasný „azyl“ za nemalou úplatu.

Některé děti měly štěstí a zůstaly v bezpečí hned u první rodiny, další putovaly stále dál a dál. Vůbec si neumím představit tu beznaděj v dětských očích.

Na závěr si dovolím k tématu ukrývání Židů za totálně nehumánních podmínek doporučit výborný román Dívka v zeleném svetru, který vydalo v roce 2021 nakladatelství Kontrast. Román vychází rovněž ze skutečných událostí jedné rodiny původem ze Lvova.


Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –